W jakich godzinach będą otwarte cmentarze? Kiedy odbędą się Msze Święte? Czyje zbiórki możemy wesprzeć podczas odwiedzania grobów bliskich? Przedstawiamy odpowiedzi na te i inne pytania.
Cmentarze na Wszystkich Świętych
Cmentarze są otwarte od 1 kwietnia do 31 października w godz. 7.00-21.00 i od 3 listopada do 31 marca w godz. 7.00-18.00. Wyjątkiem jest 1 i 2 listopada. W pierwszy z tych dni groby będzie można odwiedzać aż do godz. 2.00, a w drugi do 21.00. Poza podanymi godzinami Cmentarz Centralny będzie można opuścić wyłącznie bramą główną.
Zarówno we Wszystkich Świętych, jak i w Dzień Zaduszny niemożliwy będzie wjazd na teren cmentarza. To samo dotyczy 29 października, natomiast w dniach 30-31 października możliwy będzie wjazd jedynie konduktu pogrzebowego (maksymalnie 5 pojazdów poza autokarem i pojazdem prowadzącego ceremonię).
Na wszystkich cmenatrzach ustawione zostaną dodatkowe toalety przenośne. W przypadku Cmentarza Centralnego bedzie to aż 40 kabin, które będą serwisowane dwa razy dziennie. Pojawiło się również 160 nowych pojemników i 15 kontenerów na odpady, które będą regularnie (co najmniej dwa razy dziennie) opróżniane. O czystość na cmentarzu na bieżąco dbać będzie ekipa sprzątająca.
Odwiedzający będą mieli szeroki dostęp do stoisk ze zniczami i wiązankami. W całym mieście sprzedano łącznie 119 stanowisk handlowych: 12 przy Cmentarzu w Dąbiu, 6 przy Cmentarzu w Zdrojach oraz 101 przy Cmentarzu Centralnym (32 od ul. Mieszka i Dworskiej i 69 od ul. Ku Słońcu).
Msze Święte i kwesty
1 listopada odbędą się Msze Święte w Kaplicy Głównej o godz. 9.00, 12.00 i 15.00. Po południowej ceremonii zaplanowano procesję modlitewną do dwunastu stacji na cmentarzu. O godz. 12.00 rozpocznie się też Msza na Cmentarzu Zachodnim wraz z procesją do mogiły dziecka utraconego. Z kolei o 10.30 odbędzie się Msza w parafii Ewangelicko-Augsburskiej.
2 listopada wierni będą mogli wziąć udział w Mszy o godz. 15.00 w Kaplicy, a następnie w procesji do grobowca kapłańskiego.
Z okazji świąt organizowane będą również publiczne zbiórki i kwesty:
– kwesta Komitetu Opieki nad Pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza”,
– kwesta Stowarzyszenia Katyń,
– zbiórka na renowację zabytkowych nagrobków Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego,
– zbiórka publiczna Fundacji Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych,
– zbiórka publiczna Fundacji Dom Hospicyjny – Hospicjum św. Jana Ewangelisty,
– zbiórka publiczna „Przywracamy Pamięć Żołnierzy Wyklętych” Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych (Cmentarz Centralny i cmentarz w Dąbiu),
– kwesta na ekshumacje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych „NIEZŁOMNI” Fundacji im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.
Polecamy także;
Szczeciński szpital najlepszy w przeszczepach wątroby!
Więźniowie uporządkują szczecińskie groby i miejsca pamięci