– To jest wielki dzień w historii małej gminy, jaką są Międzyzdroje. Udało nam się pozyskać tak doskonałego partnera i tak wielkie zaplecze intelektualne – takimi słowami burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek opisywał moment sformalizowania współpracy pomiędzy Uniwersytetem Szczecińskim a gminą Międzyzdroje.

W ramach trwającej od lat współpracy doszło dziś (16 lutego br.) do podpisania listu intencyjnego pomiędzy Rektorem Uniwersytetu Szczecińskiego prof. Waldemarem Tarczyńskim a burmistrzem Międzyzdrojów Mateuszem Bobkiem.
Potencjał naukowy, potencjał ekspercki, który mamy – uważamy, że powinien być on wykorzystywany do wspólnych działań wspierających ochronę środowiska (bardzo ważny element), rozwój turystyki (bardzo nam na tym zależy) czy w aplikowaniu środków unijnych
– tak o korzyściach współpracy mówił prof. W. Tarczyński.
Ta współpraca z gminą Międzyzdroje daje możliwość doskonalenia zawodowego naszym studentom, naszym absolwentom, którzy swoje praktyki – w ramach promocji, marketingu, turystyki, logistyki, nauk o morzu, biologii – mogą realizować w Urzędzie Miejskim w Międzyzdrojach – dodaje.
Ponadto, Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego okazał swoją aprobatę wobec podejmowanych przez burmistrza M. Bobka inicjatyw, polegających na nagradzaniu najlepszych prac dyplomowych czy magisterskich studentów Uniwersytetu Szczecińskiego, które dotyczą gminy Międzyzdroje, środowiska naturalnego czy Wolińskiego Parku Narodowego.
Bardzo nam również zależy na współpracy w ramach bezpieczeństwa wodnego. Mamy takie kierunki oraz międzynarodową współpracę w tym zakresie. Bardzo nam zależy by wspólnie pochylić się nad tym tematem – objaśnia Rektor.

Wieloletnia współpraca
Podpisanie listu intencyjnego jest sformalizowaniem dalszej współpracy pomiędzy szczecińską uczelnią a nadmorską gminą. W 2012 r. oddano do użytku rozbudowaną i wyremontowaną Stację Morską Uniwersytetu Szczecińskiego. Zlokalizowana na koronie wydmy, w odległości kilkunastu metrów od linii wody, stacja umożliwia prowadzenie badań dotyczących przenikania się trzech kluczowych sfer Ziemi: litosfery, hydrosfery i atmosfery.
Prof. W. Tarczyński wskazał również na bardzo ważny element działalności naukowo – badawczej, którym są konferencje naukowe. Jak stwierdził, około 60% tych konferencji (w skali roku jest to kilkadziesiąt, a nawet kilkaset konferencji) odbywa się właśnie w Międzyzdrojach bądź w okolicach Międzyzdrojów. W związku z tym, do Międzyzdrojów przybywają profesorowie z całej Polski i ze świata. Później bardzo często ponownie odwiedzają nasz region.
– Ta umowa, ten list intencyjny jest gwarantem takiej współpracy. Chcemy dołożyć wszelkich starań ze strony Uniwersytetu, aby nie była to martwa umowa, ale by móc powiedzieć „poznacie nas po czynach” – deklaruje Rektor szczecińskiej uczelni.
Wspólne pokonywanie trudności i przełomowe zmiany
Na co dzień, jako mała społeczność borykamy się z wieloma problemami. Mając takiego partnera i łącząc działania samorządowe z działaniami uniwersyteckimi jesteśmy w stanie pokonywać coraz większe przeszkody. Jest to dla nas wydarzenie niesamowicie prestiżowe. Jestem przekonany, że te efekty będą z pewnością – tak do wypowiedzi Rektora odniósł się burmistrz Międzyzdrojów.
M. Bobek wskazał również na zmiany, którymi w najbliższym czasie objęta będzie gmina.
Tak naprawdę przy rozbudowie infrastruktury, odległość pomiędzy naszą gminą a Uniwersytetem, będziemy pokonywać w 45 minut. Takie będą realia w ciągu najbliższych 2-3 lat. A przed nami wielka rewolucja. Tutaj liczę bardzo mocno na pomoc Uniwersytetu. Chodzi o budowę tunelu. Dla gminy Międzyzdroje będzie to moment przełomowy – zapowiada burmistrz Międzyzdrojów.