Projekt został opracowany przez polityków Suwerennej Polski. Zakłada szereg zmian mających na celu większą ochronę dzieci przed przemocą i przyznaje im więcej praw w postępowaniu przed sądem.
Za przyjęciem nowelizacji opowiedziało się 441 posłów, przeciw było 11 (z koła Konfederacji i Wolnościowców), a wstrzymał się jeden poseł niezależny.
Projekt to efekt wielu miesięcy prac polityków Suwerennej Polski.
– Ma on w sposób kompleksowy, zasadniczy uregulować sytuację i bezpieczeństwo dziecka. Bo dzieci – w szczególności w systemie prawnym, w procedurze sądowej – muszą być widziane, słyszane, rozumiane i chronione. Ten projekt zmierza w tym kierunku – mówił podczas konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
Nowe przepisy spotkały się z dużym uznaniem społecznym. Poparły je 23 instytucje i organizacje pozarządowe, w tym m.in. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Komitet Psychologii PAN czy Fundacja „NON LICET” Pomoc Ofiarom Przemocy w Rodzinie. Wiele osób angażowało się w organizację pikiet i zbieranie podpisów pod projektem.
Co się zmieni?
Autorzy projektu przede wszystkim poddali analizie dotychczasowe przepisy pod kątem ich efektywności. Projektodawcy zdawali sobie sprawę z tego, że wiele z nich wymagało doprecyzowania, by nie były tylko pustymi zapisami, ale faktycznie spełniały swoją rolę.
Dziecko ma się stać podmiotem w postępowaniu sądowym – ma zostać wysłuchane jeżeli jego rozwój i stopień dojrzałości na to pozwala. Jego interesów zamiast „kuratora” ma bronić „reprezentant”, który będzie miał szczególne obowiązki względem małoletniego. Sędziowie sądów rodzinnych mają być natomiast szczegółowo przygotowywani do pracy z najmłodszymi uczestnikami postępowania. Wymiar sprawiedliwości będzie również lepiej przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
We wszystkich placówkach, w których pracuje się z dziećmi zostaną wprowadzone standardy ochrony małoletnich. Będą polegały m.in. na weryfikacji personelu pod kątem przestępstw seksualnych i przemocowych, a także na stworzeniu kodeksu bezpiecznych relacji personel-dziecko.
W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka – zarówno w jakiejkolwiek placówce, jak i w domu – wdrożone zostaną jasne procedury postępowania. W najcięższych przypadkach przemocy wprowadzona zostanie analiza zdarzeń. Powstanie też podstawa prawna dla krajowego planu przeciwdziałania przemocy oraz krajowego planu przeciwdziałania przestępstwom przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę osób małoletnich.
Polecamy także:
Premier Kaczyński obiecał i słowa dotrzymał. Ułatwiony dostęp do plaży w Świnoujściu