Rozporządzenie wojewody wprowadza zmiany w strefie ochronnej wokół terminala LNG w Świnoujściu, zapewniając przejście pieszym i rowerzystom.
Dzięki zaangażowaniu premiera Jarosława Kaczyńskiego w sprawie rozwiązania problemów mieszkańców Świnoujścia związanych z wolnym dostępem do plaży przy gazoporcie. Wojewoda zachodniopomorski, Zbigniew Bogucki, wydał rozporządzenie modyfikujące strefę ochronną wokół terminala LNG w Świnoujściu. Ta zmiana ma na celu ułatwienie ruchu pieszym i rowerzystom. Nowe przepisy umożliwią udostępnienie ścieżki pieszo-rowerowej na wiadukcie oraz przy ulicy Ku Morzu, prowadzącej do drogi leśnej, która z kolei prowadzi do Podziemnego Miasta. Dzięki temu zostanie połączony szlak rowerowy R-10 z drogą prowadzącą na plażę, przygotowaną przez spółkę Gaz-System.
To działanie pokazuje jak sprawnie może funkcjonować administracja państwowa. Minęło bowiem zaledwie niecałe dwa tygodnie od czasu deklaracji złożonej podczas otwarcia świnoujskiego tunelu przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Premier Kaczyński zapowiedział wtedy, że rząd zajmie się tą sprawą i słowa w bardzo szybkim tempie dotrzymał.
Bezpieczeństwo wokół terminala LNG jest jednym z priorytetów, jednak wojewoda Bogucki podkreślił, że równie ważne jest bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, którzy podróżują pieszo lub rowerem z Warszowa w kierunku Podziemnego Miasta i plaży.
– Znalezione rozwiązanie pozwala nam jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo w porcie gazowym oraz spełnić oczekiwania mieszkańców Świnoujścia i lokalnych władz – zaznaczył wojewoda.
Rozporządzenie, podpisane 13 lipca, wejdzie w życie w piątek, 14 lipca 2023 r. Zmiana była możliwa dzięki pozytywnej opinii Straży Granicznej oraz braku sprzeciwu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nowe granice strefy umożliwią również realizację porozumienia między miastem Świnoujście a spółką Gaz-System, dotyczącego utwardzenia alternatywnej drogi pieszo-rowerowej prowadzącej od ulicy Ku Morzu do Podziemnego Miasta, a następnie do plaży. W ramach tego porozumienia spółka zobowiązała się także do wprowadzenia komunikacji autobusowej bezpośrednio na plażę w okolicy Podziemnego Miasta oraz do finansowego wsparcia biletów na rejsy białej floty do Fortu Gerharda i Latarni Morskiej.
W kwietniu bieżącego roku, decyzją wojewody Zachodniopomorskiego, ustanowiono 200-metrową strefę ochronną wokół terminala LNG. W skutek tej decyzji, ulica Ku Morzu, prowadząca do Fortu Gerharda i latarni morskiej, znalazła się w zasięgu strefy, co uniemożliwiało dostęp do tych atrakcji i plaży na Warszowie zarówno mieszkańcom, jak i turystom.
POLECAMY TAKŻE:
Pies od roku był zamknięty w opuszczonym domu. Żył we własnych odchodach