Członkowie gangu okradali swoje ofiary podczas snu, również na terenie województwa zachodniopomorskiego. Teraz zatrzymano osoby, które dzięki pełnionej funkcji umożliwiały im dokonywanie przestępstw.
Złodzieje z pociągu
Gang okradający podróżnych w pociągach został rozbity w listopadzie 2021 roku. W toku śledztwa ustalono, że przestępcy dokonywali kradzieży podczas snu swoich ofiar, czasami też doprowadzali je do stanu nieprzytomności upajając alkoholem zmieszanym ze środkami farmaceutycznymi. Złodzieje działali w pociągach relacji Świnoujście – Przemyśl, Świnoujście – Warszawa, Zielona Góra – Warszawa, na terenie województwa podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i mazowieckiego. Pokrzywdzonymi byli cudzoziemcy, głównie obywatele Ukrainy.
Pod koniec ubiegłego roku udało się zatrzymać 7 osób, które usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, rozbojów oraz kradzieży szczególnie zuchwałych. Wobec wszystkich zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.
Mieli pomocników
To jednak nie koniec sprawy, ponieważ śledczy od początku podejrzewali, że gang współpracował z osobami, które ułatwiały mu popełnianie przestępstw. W wyniku dalszej pracy funkcjonariuszy CBŚP, Prokuratury Krajowej i Straży Ochrony Kolei udało się doprowadzić do kolejnych zatrzymań na terenie województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego.
Łącznie zatrzymano 13 osób, a jedną doprowadzono z zakładu karnego do Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. 10 z nich ogłoszono zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Mieli oni umożliwiać członkom gangu dokonywanie kradzieży w pociągach dalekobieżnych. Dwie zatrzymane osoby usłyszały zarzut pomocnictwa, a kolejne dwie – poplecznictwa.
Prowadzący śledztwo zwracają się z apelem do osób, które padły ofiarą w pociągach dalekobieżnych, a nie zgłosiły tego faktu organom ścigania, o kontakt z policjantami CBŚP pod numerem telefonu (+48) 477 218 984.
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.
Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 61. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Polecamy także:
Wicewojewoda Wagemann o trudnej sytuacji paszportowej i nowych rozwiązaniach
Koszalin: Znaleziono ciało kobiety na śmietniku