Niestety dobre chęci Polaków, którzy chcą pomagać uchodźcom z Ukrainy, mogą zostać wykorzystane przez oszustów. W sieci pojawiły się fałszywe zbiórki pomocowe.
Fałszywe zbiórki
W obliczu aktualnej sytuacji na Ukrainie wielu Polaków postanowiło wesprzeć osoby uciekające przed wojną. Na rzecz uchodźców zbierane są m.in. ubrania, żywność, leki. Organizuje się też ich przejazdy z granicy i zapewnia miejsca zamieszkania. Niestety okazuje się, że jest to również doskonała okazja dla oszustów, którzy żerują na ludzkim dramacie.
W Internecie pojawiło się wiele stron i postów zachęcających do pomocy Ukraińcom. Czasem bardzo trudno odróżnić fałszywe od prawdziwych, ponieważ oszuści starają się, by ich szwindel sprawiał wrażenie autentycznej zbiórki. Dodatkowo często wymyślają chwytające za serce historie, używają emocjonalnego języka i posługują się dramatycznymi zdjęciami. Wszystko po to, aby wyłudzić pieniądze.
– Tego typu oszustwa to kolejny przykład działania cyberprzestępców, którzy są w stanie wykorzystać bieżące wydarzenia do własnych celów. Korzystając z dezinformacji wywołanej sytuacją w Ukrainie, znacznie prościej jest im przeprowadzać ataki na nieświadomych darczyńców, którzy chcą pomóc potrzebującym. Biorąc pod uwagę wzrost aktywności organizacji charytatywnych, jak i liczby osób przekazujących pieniądze na te organizacje, możemy spodziewać się, że tego rodzaju oszustw będzie jeszcze więcej – mówi starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET Kamil Sadkowski.
Powinniśmy szczególnie uważać podczas korzystania z serwisów społecznościowych, bo to właśnie tam możemy znaleźć najwięcej fałszywych apeli o pomoc. Oszuści podają się za organizacje charytatywne, zwykłych obywateli, którzy chcą pomóc, a nawet za samych uchodźców szukających wsparcia.

– W dobie powszechnych przejęć kont i trwających cyberataków przeciwko ukraińskim celom weryfikacja informacji może być trudna. Chociaż serwisy społecznościowe odgrywają ważną rolę w rozpowszechnianiu informacji o organizacjach charytatywnych i działaniach humanitarnych, to jednocześnie są one również podatnym gruntem dla oszustów. Biorąc pod uwagę bieżące wydarzenia, można spodziewać się, że oszuści będą szukać sposobów na wykorzystanie dla własnych korzyści dramatycznych relacji na temat ludzi dotkniętych wojną – dodaje ekspert ESET.
Dotychczas zweryfikowano m.in. takie fałszywe strony:
- help-for-ukraine[.]eu
- tokenukraine[.]com
- supportukraine[.]today
- ukrainecharity[.]gives
- ukrainesolidarity[.]org
- ukraine-solidarity[.]com
- saveukraine[.]today
Jak nie dać się oszukać?
Samodzielne zweryfikowanie stron pomocowych może być trudne, szczególnie dla osób starszych i mało doświadczonych internautów. Oto kilka przydatnych wskazówek:
- Sprawdzaj organizacje, które chcesz wspierać – najbezpieczniej będzie wybierać te, które znasz i te, które mogą udokumentować swoją pomoc;
- Pieniądze przekazuj tylko oficjalnymi kanałami (np. za pośrednictwem oficjalnej strony organizacji), nie przelewaj pieniędzy na niezweryfikowane konta;
- Nie wchodź w podejrzane linki i nie pobieraj załączników z nieznanych źródeł – mogą instalować złośliwe oprogramowanie na Twoim urządzeniu;
- Możesz natknąć się na wpisy lub otrzymywać wiadomości od osób podszywających się pod legalnie działające organizacje – zawsze na własną rękę wyszukaj kontakt do tego podmiotu i zwróć się do niego z zapytaniem, czy zbiórka, o której zostałeś poinformowany, jest autentyczna;
- Zawsze pomyśl dwa razy, zanim wykonasz jakiś ruch. Oszuści często wywołują presję, by nie dać Ci czasu na przeanalizowanie sytuacji.
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.
Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 61. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Polecamy także:
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Marsz ,,Żołnierzy Wyklętych” przeszedł ulicami Szczecina