Wojska Obrony Terytorialnej na poligonie w Drawsku Pomorskim [ZDJĘCIA]

0
FOT: 14. ZBOT

Od 14 października b.r. na poligonie w Drawsku Pomorskim trwały ćwiczenia taktyczne „Victory Eagle-21”, w których brała udział 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej. Ćwiczenia prowadzone były w kooperacji z 17. Wielkopolska Brygadą Zmechanizowaną i żołnierzami amerykańskimi.

Były to pierwsze ćwiczenia o charakterze międzynarodowym dla 14. ZBOT. „Terytorialsi” ze 141. batalionu lekkiej piechoty z Choszczna ćwiczyli wprowadzenie do rejonu działań wojsk sojuszniczych. W praktyce chodzi o zabezpieczenie lądowisk oraz szlaków, na których przebywały oddziały armii amerykańskiej, a także ochrona obiektów wykorzystywanych przez siły sojusznika oraz prowadzenie działań wiążąco-opóźniających.

Jest to niepowtarzalna okazja do bliższego poznania wyposażenia i taktyki armii amerykańskiej, przyjrzenia się sojuszniczym procedurom, no i „podszlifowania” specjalistycznego języka angielskiego w wersji militarnej – stwierdził dowódca 14. ZBOT płk Tomasz Borowczyk.

Wraz z żołnierzami z Wielkopolski zachodniopomorscy „terytorialsi” ćwiczyli działania wspierające poszerzone o akcje o charakterze poszukiwawczo-ratowniczym.

Takie ćwiczenie z naszymi „starszymi braćmi” z wojsk operacyjnych, to przede wszystkim budowanie wzajemnego zaufania no i zaprezentowanie naszych umiejętności – powiedział płk Borowczyk.

Na poligonie w Drawsku w ćwiczeniach uczestniczyło prawie 300 żołnierzy z 141. batalionu lekkiej piechoty. Łącznie wzięło w nich udział ok. 1000 żołnierzy polskich i amerykańskich. Na poligonie można było zobaczyć również transportery opancerzone „Rosomak”, samobieżne armatohaubice „Krab”, samobieżne moździerze „Rak”, transportery opancerzone „Bradley”, czołgi „Abrams”, samobieżne armatohaubice „Palladin” oraz śmigłowce Apache, Black Hawk i polskie Mi-8.

Tegoroczne ćwiczenia „Victory Eagle-21” są tylko wstępem do przyszłorocznych ćwiczeń, które będą organizowane z dużo większym rozmachem. Ze strony 14. ZBOT to było już kolejne ćwiczenie w tym roku. Wcześniejsze były organizowane przy współpracy m.in. ze strażą pożarną, policją, strażą graniczą czy WOPR.

FOT: 14. ZBOT
FOT: 14. ZBOT
FOT: 14. ZBOT
FOT: 14. ZBOT
FOT: 14. ZBOT
FOT: 14. ZBOT
FOT: 14. ZBOT

POLECAMY TAKŻE:  

Szczecin: 50-latka straciła ponad 30 tys. zł. Wszystko przez „pracownika banku”
Szczecin: Kamienice w Śródmieściu nabrały blasku! [ZDJĘCIA]
Uwaga kierowcy! Utrudnienia na ulicy Łomżyńskiej

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię