Ministerstwo Sprawiedliwości od jakiegoś czasu pracuje nad nowelizacją Kodeksu karnego. W planach doprecyzowanie przepisów dot. szpiegostwa i zaostrzenie kar. „Chcemy karać za zdradę Ojczyzny” – mówił wiceminister Marcin Warchoł.
Wiceminister Warchoł w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” podkreślił, że zdrada Ojczyzny jest przestępstwem „bardzo nagminnym”, mimo to nie ma przepisów, które umożliwiałyby karanie za nią. Nowelizacja jest natomiast konieczna ze względu na sytuację, w której się znaleźliśmy – graniczymy bezpośrednio z obszarem wojny.
Ministerstwo Sprawiedliwości planowało zmiany już wcześniej. Kary za szpiegostwo mają być wysokie, ponieważ służby wywiadowcze dokładnie analizują zagrożenie i na tej podstawie decydują o podjęciu ryzyka. Jest to zatem działanie prewencyjne.
Karać za zdradę Ojczyzny! pic.twitter.com/rvYyhBO1Nq
— Suwerenna Polska (@Suwerenna_POL) November 2, 2022
Obecnie obowiązujący art. 130 Kodeksu karnego przewiduje karę od roku do lat 10 za udział w działalności obcego wywiadu, zaś po zmianach ma być to od 5 do 25 lat. Za branie udziału w obcym wywiadzie albo działaniu na jego rzecz i udzielanie wiadomości, których przekazanie może wyrządzić szkodę Rzeczpospolitej Polskiej grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3, a po zmianach ma być to co najmniej 8 lat, a nawet dożywocie. Z kolei za organizowanie i kierowanie działalnością obcego wywiadu ma grozić kara od 10 lat do dożywocia (obecnie od 5 do 25 lat).
Odpowiedzialność karną mają ponosić także osoby oskarżone o tzw. działalność wywiadowczą, czyli pozyskujące i przekazujące wiadomości których ujawnienie lub wykorzystanie może naruszyć interes państwa m.in. w zakresie ochrony niepodległości, integralności terytorialnej, bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego lub obronności.
Kary nie unikną też osoby, które przygotowywały się do działań szpiegowskich (od 6 miesięcy do 8 lat), a także te, które dopuściły się nieumyślnej postaci szpiegostwa (od 3 miesięcy do 5 lat).
Przepisy będą surowiej traktować funkcjonariuszy publicznych, którym za szpiegostwo ma grozić od 8 lat do dożywotniego pozbawienia wolności. Już samo zgłoszenie gotowości działania na rzecz obcego wywiadu będzie zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.
Polecamy także:
Tajemnicza przesyłka z białym proszkiem w Urzędzie Wojewódzkim
W Polsce powstaną trzy elektrownie atomowe. Rząd podjął decyzję ws. pierwszej z nich