Zdrowie i bezpieczeństwo: Byś w Nowy Rok wszedł „kompletny” i bez urazów (wideo)

0
Areszt za fajerwerki w Sylwestra? Projekt ustawy trafił do Sejmu
fajerwerki

Dziś sylwester wielu będzie hucznie fetowało nadejście Nowego Roku 2022. Statystyki rokrocznie wykazują, że świętowanie kończy się również niebezpiecznymi wypadkami, których konsekwencje często pozostają już do końca życia. Najbardziej przeraża nieodpowiedzialność dorosłych, którzy często pijani używają fajerwerków i pozwalają ich używać nieletnim. Apele służb niestety jeszcze nie do wszystkich docierają. 

Niebezpieczne fajerwerki

Chwilę po północy, a czasami i w ciągu dnia zaczynają się wyjazdy zespołów ratownictwa medycznego, do poszkodowanych, którzy odnieśli obrażenia przy odpalaniu fajerwerków. Na nic zdają się apele o zachowanie szczególnej ostrożności oraz stosowanie się do zasad bezpieczeństwa przy odpalaniu fajerwerków. W dalszym ciągu dochodzi do oparzeń skóry, uszkodzeń ciała, utraty wzroku, kalectwa, a nawet zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym.  

Niestety wiele tych tragedii powodowanych jest przez alkohol. Osoby, które po niego sięgają, nie powinny później odpalać fajerwerków ani sprawować opieki nad dziećmi, gdyż często ulegają namowom dzieci i zezwalają na odpalanie fajerwerków przez nieletnich. Później dramat, rozpacz i nieuniknione konsekwencje prawne. 

Dlatego i my przyłączamy się do apeli. Zachowajcie rozwagę. Nie ulegajcie emocjom przy posługiwanie się fajerwerkami.  Przypominamy, że nie wolno rzucać petard w tłum czy też kierować je w stronę innych osób. Szczególny apel do rodziców, pilnujcie dzieci i zwracajcie uwagę swoim dzieciom na zagrożenia z jakimi mogą się spotkać w przypadku nieodpowiedzialnego używania petard i innych materiałów pirotechnicznych. Również należy patrzeć co robią inni. Nie wolno kierować rac i petard w kierunku samochodów, mieszkań i zabudowań. W ubiegłym roku od racy zapalił się dach w Szczecinie, w Policach od wystrzelonej w balkon racy zapaliła się zabudowa na balkonie. Dlatego materiałami pirotechnicznymi należ posługiwać się na trzeźwo i stosując zasady bezpieczeństwa.  

Z roku na rok jest coraz więcej apeli o rezygnację z hucznej formy świętowania, jednak w ubiegłym roku służby oczyszczania miasta uprzątnęły z ulic Szczecina 10 ton odpadów po świętowaniu sylwestra. Wiele odpadó wala się po ulicach przez kilka dni, bo ciężko korzystającym z fajerwerków posprzątać po sobie.

 

Konsekwencje prawne

Warto przestrzegać najważniejszych zasad korzystania z fajerwerków:

  • Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych np. tylko w noc sylwestrową. 
  • Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia. 
  • Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem. 
  • Wybierz miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. 
  • Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś Policji. 
  • Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: Straż Pożarną, Pogotowie.

Policja przypomina również o konsekwencjach prawnych nieodpowiedzialnego zachowania przy świętowaniu: 

Artykuł 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. 

Artykuł 83. § 1. Kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany. 

  • 2. W razie popełnienia wykroczenia można orzec przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia.

Dlatego zachowajmy rozwagę i bezpieczeństwo. 

Polecamy także:

Stargard: Rusza konkurs „Dzisiaj w Betleyeeeeeem”!
Powiat policki: OSP Trzebież zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu „OSP na Medal”
Szczecin: Plac Dmowskiego zamiast Adamowicza
 

 

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię