Zesłanie Ducha Świętego kończy okres Wielkanocy w Kościele katolickim. Z okazji Zielonych Świątków wierni przyozdabiają domy roślinami, a także odnawiają przydrożne krzyże i kapliczki.
Zielone Świątki, a właściwie święto Zesłania Ducha Świętego, obchodzone jest w 50. dniu po Zmartwychwstaniu (dlatego mówi się również o Pięćdziesiątnicy). Może to być więc między 10 maja a 14 czerwca.
Zesłanie Ducha zostało zapowiedziane już w Starym Testamencie, a następnie przez Jezusa podczas ostatniej wieczerzy. Objawił się apostołom zebranym w wieczerniku.
„Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić” (Dz 2, 1-4) .
Nazwa „Zielone Świątki” nawiązuje do okresu, w którym obchodzi się święto. To czas, gdy natura budzi się do życia, kwitną kwiaty, a drzewa i krzewy zachwycają zielenią. Niegdyś z tej okazji przystrajano domy gałązkami, a dzień wcześniej rozpalano ogniska („sobótki”) na znak Ducha Świętego, który objawił się pod postacią ognia.
Przed Zielonymi Świątkami wierni tradycyjnie odnawiają oraz przyozdabiają przydrożne krzyże i kapliczki. W dniu Zesłania Ducha Świętego katolicy biorą udział w Mszy Świętej, podczas której odczytywane są fragmenty Dziejów Apostolskich. Święto to oznacza dla Kościoła zakończenie okresu wielkanocnego i wstąpienie w okres zwyczajny.
Polecamy także:
Licznik kradzieży zatrzymany na 21. Recydywista odpowie teraz przed sądem w Szczecinie