Wielki Piątek to czas skupienia i zadumy. W kościołach nie jest odprawiana zwykła Msza Święta, ale Liturgia Męki Pańskiej, natomiast adoracja przy Grobie Pańskim trwa często nawet całą noc.
Dziś w Kościele nie odbędzie się Msza Święta, ale wyjątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Na ołtarzu nie ma krzyża, świeczników i obrusów, a duchowni wchodzą do świątyni w ciszy i kładą się przed nim krzyżem. Tradycyjnie odczytywane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze, fragment Listu do Hebrajczyków, a także opis Męki Pańskiej według św. Jana.
Głównym punktem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja krzyża. Jest on stopniowo odsłaniany spod fioletowego sukna przez kapłana, który trzykrotnie śpiewa: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”.
Po adoracji z ciemnicy wynoszony jest Najświętszy Sakrament i przystępuje się do udzielania Komunii Świętej. Następnie odbywa się procesja do Grobu Pańskiego, a adoracja w wielu kościołach trwa nawet przez całą noc.
Wcześniej, bo zwykle ok. 15 (według Ewangelii jest to godzina śmierci Jezusa), odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post – należy powstrzymać się nie tylko od spożywania mięsa, ale także od jedzenia do syta.