Zmarł biskup senior Jan Gałecki. Miał 88 lat

0
Zmarł biskup senior Jan Gałecki. Miał 88 lat

Dziś w godzinach porannych zmarł biskup Jan Gałecki. Przez ponad 30 lat był biskupem pomocniczym archidiecezji szczecińsko – kamieńskiej. 

Biskup Jan Gałecki urodził się 18 czerwca 1932 r. w Zalesiu. Święceń prezbiteratu udzielił mu w 1957 r. biskup Teodor Bensch w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim. W 1974 r. w katedrze św. Jakuba w Szczecinie przyjął święcenia biskupie z rąk prymas Polski Stefana Wyszyńskiego.

Przez lata był wikariuszem w parafiach w Zielonej Górze, Szczecinie, Drawnie i Szczecinku, a także proboszczem w Stargardzie.

Od 1974 r. był biskupem pomocniczym diecezji, a później archidiecezji szczecińsko – kamieńskiej.

W 1986 r. zajął się nauczaniem – prowadził wykłady z katolickiej nauki społecznej i teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie.

W ramach prac Episkopatu Polski zasiadał w Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu, Komisji ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza, Komisji ds. Duszpasterstwa Turystycznego oraz Radzie ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

22 września 2007 r. ze względu na stan zdrowia zrezygnował z obowiązków biskupa pomocniczego archidiecezji szczecińsko – kamieńskiej.

Biskup Gałecki zmarł w wieku 88 lat. O jego śmierci poinformowała Konferencja Episkopatu Polski.

Polecamy także:

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię