Zmarła Krystyna Łyczywek – romanistka, fotografka, tłumaczka i dziennikarka. Honorowa Obywatelka Szczecina w tym roku kończyłaby 101 lat.
II wojna światowa i przybycie do Szczecina
Krystyna Łyczywek (z domu Wiza) urodziła się 24 sierpnia 1920 roku w Poznaniu. Wychowała się w rodzinie powstańców wielkopolskich, a sama już od najmłodszych lat działała w harcerstwie. W czasie II wojny światowej dołączyła do Szarych Szeregów, a w 1943 roku, po ewakuacji do Warszawy, przystąpiła do Armii Krajowej, gdzie została łączniczką kontrwywiadu. Podczas powstania warszawskiego współredagowała pismo „W walce” i służyła jako łączniczka w batalionie „Łukasiński”.
W październiku 1945 roku dołączyła do swojego męża Romana Łyczywka, który przybył z Poznania do Szczecina z pierwszym polskim prezydentem miasta, Piotrem Zarembą. W koszyku na bieliznę przywiozła swojego trzyipółmiesięcznego synka.
Pani Krystyna dokończyła studia na kierunku filologia romańska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które, ze względu na działania wojenne, musiała kilkukrotnie przerywać.
Działalność i odznaczenia
Miała dwie główne pasje: kulturę francuską i fotografię. Pierwsza towarzyszyła jej od zawsze – od małego uczyła się języka francuskiego, studia ukończyła pracą dyplomową na temat francuskiego pisarza Maupassanta, a następnie działała na rzecz przyjaźni polsko – francuskiej i tłumaczyła dzieła swojego ulubionego autora znad Sekwany. Fotografią zaś zaczęła zajmować się dopiero w Szczecinie. Amatorskie robienie zdjęć synkowi wkrótce przerodziło się w życiową pasję.
Pani Krystyna była założycielką Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego i członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Wielokrotnie zasiadała w komisjach i jury. Głównym tematem jej prac był człowiek i krajobraz. Były wystawiane w wielu państwach Europy i poza nią – m.in. w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Zdobiły też foldery turystyczne, czasopisma, książki i albumy. Pani Krystyna napisała również wiele artykułów, które były publikowane w prasie polskiej i zagranicznej, a także kilka książek , w tym m.in. „Diaporama”, „Od kropli wody do oceanu” czy „Rozmowy o fotografii”.
Jej działalność była niejednokrotnie doceniana i nagradzana. Uhonorowano ją m.in. nagrodą I stopnia Ministra Kultury i Sztuki, Medalem im. Jana Bułhaka, Złotym Medalem „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”, Złotym Medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”, Krzyżem Oficerskim orderu Legii Honorowej oraz tytułem Honorowego Obywatela Szczecina.
Polecamy także:
- Z okazji Dnia Ziemi trochę o ekologii
- Pozew przeciwko TikTokowi. Chodzi o wykorzystywanie danych dzieci