Już 4 grudnia 2020 roku w życie wchodzą przepisy zmieniające ustawę Prawo o ruchu drogowym. Poznaj najistotniejsze z nich.
Brak konieczności posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy
Zniesiony zostanie mandat w wysokości 50 zł za brak dokumentu potwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdem. Dokument będzie można posiadać w telefonie i okazać go funkcjonariuszowi podczas kontroli. Sami możemy zrobić zdjęcie naszego prawa jazdy, bądź skorzystać z aplikacji, w której będzie ono dostępne. Nie jest to jednak obowiązkiem kierowcy. Policja zapewnia, że za brak prawa jazdy w telefonie również nie będą wystawiane mandaty. Podczas kontroli, kolizji czy innych zdarzeń drogowych kierowca będzie musiał jedynie podać swój numer PESEL.
Koniec z obowiązkiem wymiany dowodu rejestracyjnego
Do tej pory wielu kierowców ciężko wzdychało, gdy patrzyli na kończące się miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Teraz mogą odetchnąć z ulgą. Co prawda od października 2018 roku nie trzeba było posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego, więc realizacja obowiązku wymiany go była de facto bardzo trudna do zweryfikowania.
Teraz nowy dowód rejestracyjny zostanie wydany tylko gdy właściciel pojazdu wyrazi taką wolę. W sytuacji gdy nie będzie wolnych miejsc na pieczątki, diagnosta po zakończonym badaniu technicznym wyda osobne zaświadczenie o jego wyniku.
Rejestracja w miejscu zamieszkania
Odtąd pojazd będzie można zarejestrować w starostwie właściwym dla miejsca stałego lub czasowego zamieszkania. Zakończy to problemy osób, które przeprowadziły się do innej miejscowości, ale nie zmieniły miejsca zameldowania. Również osoby, które zakupiły niezarejestrowany pojazd w innej miejscowości będą miały możliwość złożenia wniosku o czasową rejestrację, pozwolenie czasowe i wydanie zalegalizowanych tablic rejestracyjnych w urzędzie właściwym dla miejsca zakupu pojazdu.