Zmiany w kanonie lektur. Pojawią się opracowania IPN i teksty Jana Pawła II

0
Zmiany w kanonie lektur. Pojawią się opracowania IPN i teksty Jana Pawła II

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił, że w resorcie zakończono prace nad zmianami w kanonie lektur. Znajdą się tam m.in. opracowania IPN i teksty Jana Pawła II.

Zmiany w edukacji. Pod lupą historia i język polski

Zmiany w systemie edukacji są zapowiadane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki od dawna. Minister Przemysław Czarnek w rozmowie z Telewizją Republika powiedział, że w Polskim Ładzie jest dwadzieścia punktów dotyczących tych kwestii.  Przede wszystkim chodzi o zmiany w lekcjach historii i języka polskiego.

Zespół ekspertów ma do czerwca zakończyć prace nad częścią ogólną podstawy programowej, a w następnym etapie zajmie się częścią szczegółową. Jak podkreślił minister Czarnek, ważne jest, by okresy historyczne w nauce historii i języka polskiego rzeczywiście się pokrywały, bowiem ułatwi to edukację młodzieży.

Na razie sam prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że nauka historii w szkołach średnich zostanie podzielona na dwa nurty: historię powszechną i historię Polski. Na każdy z nich zostanie przeznaczone ok. 2-3 godziny tygodniowo. Minister edukacji i nauki dodał również, że mniej czasu będzie poświęcone epokom starożytnym, a więcej historii najnowszej – okresie po II wojnie światowej, Żołnierzom Wyklętym, PRL, Solidarności itp. Ma też zostać rozwinięty wątek historii lokalnej, o której wielu uczniów nie ma pojęcia.

Lista lektur

Przemysław Czarnek ogłosił w czwartek na antenie Telewizji Trwam, że resort edukacji i nauki zakończył prace nad poszerzeniem kanonu szkolnych lektur uzupełniających.

-Właśnie skończyliśmy prace nad poszerzeniem kanonu lektur szkolnych uzupełniających o znakomite pozycje literatury polskiej, książki, opracowania, choćby IPN, znakomite komiksy dla dzieci i młodzieży pięknie pokazujące w pozytywny sposób historię Polski, wiele nowych propozycji, które na pewno dobrze będą wpływały na Polaków – powiedział minister.

Dodał, że w kanonie znajdą się również teksty Jana Pawła II. Dzieła polskiego papieża mają być też w kolejnych latach wprowadzane do podręczników szkolnych. Czarnek wskazał, że w encyklikach Ojca Świętego odnajdujemy wiele zasad etycznych, które powinny być wykorzystywane w rozwijaniu przedsiębiorczości.

-Tam mamy etyczne podejście właśnie do takich zagadnień fundamentalnych jak rynek,  wynagrodzenie,  praca, płaca, sprawiedliwość społeczna. To wszystko trzeba rozumieć i o tym pisał Jan Paweł II w swoich encyklikach społecznych. Warto wykorzystać tą wiedzę– mówił Czarnek.

Polecamy także:

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię