1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Dlaczego ten dzień błędnie nazywany jest „Świętem Zmarłych”?
Jakie święta obchodzimy 1 i 2 listopada?
1 listopada w Kościele katolickim obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia wspominamy tych, którzy dostąpili świętości, pamiętając o tym, że wszyscy jesteśmy do niej powołani.
Często mylnie mówi się o „Święcie Zmarłych”, co ma swoje źródło w czasach PRL-u. W poprzednim ustroju również 1 listopada obchodzono święto, jednak starano się nadać mu świecki charakter. Spowodowane to było niechęcią władz komunistycznych do Kościoła.
Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych obchodzi się natomiast 2 listopada. W tym dniu w Kościele odprawia się modlitwy za osoby zmarłe, które pokutują za grzechy w czyśćcu, aby pomóc im dostać się do nieba.
Wszystkich Świętych
Już w starożytności w okolicach Wielkanocy wspominano wszystkich męczenników chrześcijańskich. Świętowanie 1 listopada rozpoczęło się prawdopodobnie w 741 roku, gdy papież Grzegorz III ufundował w bazylice św. Piotra w Watykanie oratorium ku czci Zbawiciela, Maryi, apostołów, męczenników i wyznawców, a w dokumencie fundacyjnym polecił odprawiać w tym dniu modlitwy do Wszystkich Świętych.
Zgodnie ze zwyczajem, zarówno 1, jak i 2 listopada odwiedza się groby najbliższych oraz innych zmarłych bliskich naszym sercom. Miejsca spoczynku ozdabia się zniczami i kwiatami, głównie chryzantemami.
Polecamy także:
Pierwsze podsumowania policyjne. 28 nietrzeźwych kierowców i 6 wypadków w weekend
Policjanci odnaleźli starsze małżeństwo, które zagubiło się w lesie podczas grzybobrania