712 lat Nowogardu

0
foto: Nowogard.pl

Pierwsze wzmianki o Nowogardzie pojawiają się już w X wieku. Znajdowała się tu osada rybacko-rolnicza, a przy niej gród opolny leżący na półwyspie nieistniejącego współcześnie jeziora Grodzkiego, umocniony wałem drewniano-ziemnym. Wewnątrz znajdowały się budynki zamieszkane przez kasztelana i jego otoczenie. Na podgrodziu zamieszkiwała osiadła tu ludność słowiańska, zajmująca się rybołówstwem, rolnictwem i rzemiosłem.

Zamek – który stał się więzieniem

W 1268 r. po raz pierwszy wzmianka o Nowogardzie jako własności biskupa kamieńskiego znalazła się w dokumencie (Nogart Castrum et villa sive oppidum episcopi Caminensis), w miejscu grodu wybudowano wówczas zamek obronny. W 1274 r. biskup Hermann von Gleichen osadził w grodzie nowogardzkim swego krewnego, grafa Ottona von Eversteina z Brunszwiku. Jego następcy pozostali w posiadaniu lenna, które obejmowało okoliczne ziemie, przez kilkaset lat. W roku 1309 Nowogard otrzymał przywilej przenoszący go na prawo lubeckie, choć jego mieszkańcy cieszyli się mniejszymi uprawnieniami niż mieszczaństwo w innych miastach pomorskich.

Dziś najstarszym zabytkiem Nowogardu jest Zamek książąt Everstein – obecnie więzienie. Został on przebudowany w 1817 roku i zaadoptowany na zakład karny. W 1820 wprowadzono do niego pierwszych więźniów.

Dr hab. Marcin Majewski  dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie mówił w wywiadzie dla stargardzkiej rozgłośni Twoje Radio w 2010 roku

Nowogard zawdzięcza prawa miejskie właśnie Eversteinowie nadali te prawa. Oprócz własności posiadali też zamek. Podobnie było w Maszewie, że również przy tej miejscowości leżał zamek, po którym nie pozostał kamień na kamieniu. Ale pozostało wzgórze zamkowe za częścią historyczną miasta.  Warto powiedzieć, że odgrywali oni ważną rolę w przypadku utrzymania technicznej infrastruktury Nowogardu, ale tu myślę też o infrastrukturze sakralnej.

Dużo nowych informacji dostarczyły badania archeologiczne prowadzine w Nowogardzkim Zakładzie Karnym na przełomie 2017 i 2018 roku. Na głębokości 2 metrów odkryto zasypisko, w którym znajdowały się bardzo interesujące artefakty. Były to przede wszystkim zespoły dawnego szkła alchemicznego, medycznego. Poza tym flasze kamionkowe, kamionkowe kufle. Jeden z nich z dekoracją kamionkową. Specjaliści, którzy oglądali te materiały, nie potrafili stwierdzić, w jakim ośrodku ten kamionkowy kufel wyprodukowano.

Magowie z Nowogardu

Znalezione tam naczynia alchemiczne świadczą, według naukowców, o typowym dla XVI wieku uwielbieniu dla magii, nauk tajemnych i kiełkującej wtedy wiedzy z zakresu chemii i medycyny. Zachował się wręcz w idealnym stanie Chełm alchemika. Znaleziono także złotą łyżkę z cechem złotnika z Lipska. Znaleziono również część kieszonkowego zegara słonecznego wykonanego w Norymberdze. To jedyne takie znalezisko w naszym regionie.

Zabytkowe przedmioty są w depozycie i na razie badane są w stargardzkim Muzeum. Mamy nadzieję, że będą niedługo wystawione dla publiczności.

Eversteinowie czy Ebersteinowie? Są różne zapisy nazwiska rodu zamieszkującego tutaj. Prawidłowy zapis to ten przez V czyli Eversteinowie. Skąd B? Otóż istniał inny ród – właśnie Ebersteinów, ale pochodził z zupełnie innego regionu Europy. Przedstawiciele dwóch rodów często, nawet za swojego życia, byli myleni. Stąd te różne zapisy.

Warto zainteresować się historią tego miasta i wielu innych miast na pomorzu bo jest naprawdę intrygująca.

źródło: Nowogard.pl

Polecamy także:

Dlaczego świat pokochał rieslinga?
Uwaga Kierowcy! Zmiany na Estakadzie Pomorskiej
Nowe oświetlenia ulic poprawią bezpieczeństwo na ulicach

- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię