Dziś przypada 73. rocznica zamordowania Witolda Pileckiego przez komunistycznych oprawców podczas jego pobytu w więzieniu na Mokotowie w Warszawie. Pomimo tego, że płk. Pilecki walczył z niemieckim najeźdźcą podczas wojny – musiał on stawić również czoła oprawcom z UB tuż po zakończeniu II Wojny Światowej. W 1947 został skazany karę śmierci. Do dziś nie wiadomo, gdzie spoczywa jego ciało.
„Oświęcim przy nich to była igraszka”
„Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono, bo Oświęcim przy nich to była igraszka” – są to słowa Witolda Pileckiego wypowiedziane przed rozstrzelaniem. Był on człowiekiem niezwykłej odwagi i brawury o czym świadczą jego czyny. W 1940 dał się schwytać w łapance ulicznej i wywieść w nieznajomym kierunku. To była zaplanowana akcja, ponieważ ZWZ-AK posiadał informacje, że ludzie wywożeni są przez Niemców w pociągach w nieznanym kierunku. W obozie Auschwitz organizował konspirację oraz zdobywał informacje, które później zostały zawarte w słynnych już RAPORTACH PILECKIEGO.
Komunistyczne władze uznały go za…bandytę
Bezpieka aresztowała bohatera w marcu 1947. Wówczas był on członkiem podziemia niepodległościowego. Jego zasługi na rzecz walki z faszyzmem podczas wojny na nic się zdały. Był on okropnie torturowany, a pobyt w Oświęcimiu porównał do błahej igraszki w stosunku do tego co go spotkało w UB. W marcu 1948 roku stanął przed sądem oskarżony o m.in. zorganizowanie siatki wywiadowczej na rzecz gen. Andersa, przygotowanie zbrojnego zamachu na funkcjonariuszy MBP oraz posługiwanie się fałszywym nazwiskiem. Został on skazany na karę śmierci, a wyrok wykonano 25 maja 1948 w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Do dzisiaj nie wiadomo, gdzie spoczywają jego zwłoki. Wielu żołnierzy podziemia niepodległościowego zostało pochowanych, w zbiorowych mogiłach bez grobu, lub w nieznanym do tej pory miejscu.
Obchody w Szczecinie
O godzinie 19 będzie celebrowana Msza Święta w intencji Witold Pileckiego w kościele p.w. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Po mszy o 20:00 na Rondzie Rotmistrza Witolda Pileckiego będzie zapalony symboliczny znicz. Następnie zebrani udadzą się na Cmentarz Centralny i przy głównej bramie na terenie cmentarza zostaną zapalone znicze, zostanie odczytany apel oraz modlitwa w intencji bohatera. Zapraszamy wszystkich serdecznie!
POLECAMY TAKŻE:
Police: Bił i poniżał przez prawie 2 lata. Sprawca przemocy stanie przed sądem
Obywatelskie zatrzymanie nietrzeźwego kierowcy na Prawobrzeżu
Pogoń Szczecin: Portowcy zawalczą o udział w fazie grupowej LK