75 lat temu, 25 maja 1948 roku zamordowano Rotmistrza Witolda Pileckiego. „Ochotnika do Auschwitz” na śmierć skazali komunistyczni oprawcy podczas jego pobytu w więzieniu na Mokotowie w Warszawie. Wydany przez władze w 1947 roku wyrok śmierci, strzałem w tył głowy wykonano o godzinie 21:30. Pilecki podczas II wojny światowej walczył z niemieckim najeźdźcą. Po wojnie nie zaprzestał walki o polską niepodległość, za co zapłacił najwyższą cenę.
Ochotnik do Auschwitz
Witold Pilecki był człowiekiem niezwykłej odwagi i brawury, o czym świadczą jego czyny. Najbardziej spektakularnym działaniem było świadome pozwolenie na schwytanie się przez Gestapo w 1940 roku podczas łapanki ulicznej. Była to wcześniej zaplanowana akcja, mająca na celu przedostanie się do obozu Auschwitz-Birkenau, aby zdobyć informacje wywiadowcze, mogące pomóc wywożonym w nieznanym kierunku ludziom. W obozie w Oświęcimiu Pilecki organizował konspirację oraz zdobywał informacje, które później zostały zawarte w słynnych już Raportach Pileckiego.
„Oświęcim to była igraszka”
Bezpieka aresztowała Rotmistrza w marcu 1947 roku. Wówczas był on członkiem podziemia niepodległościowego. Jego zasługi na rzecz walki z niemieckim agresorem podczas wojny na nic się jednak zdały. Był on torturowany, a pobyt w Oświęcimiu porównał do błahej igraszki w stosunku do tego, co spotkało go w UB. W marcu 1948 roku stanął przed sądem oskarżony m.in. o zorganizowanie siatki wywiadowczej na rzecz gen. Andersa, przygotowanie zbrojnego zamachu na funkcjonariuszy MBP oraz posługiwanie się fałszywym nazwiskiem. Został on skazany na karę pozbawienia życia, a wyrok wykonano 25 maja 1948 w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Do dzisiaj nie ma pewności, gdzie spoczywają jego zwłoki. Wielu żołnierzy podziemia niepodległościowego zostało pochowanych w zbiorowych mogiłach bez grobu lub w nieznanym do tej pory miejscu.
Obchody w Szczecinie
Męczeńska śmierć Witolda Pileckiego już po raz kolejny zostanie upamiętniona w Szczecinie. W czwartek, 25 maja o godzinie 21:00 na Rondzie Rotmistrza Pileckiego w Szczecinie odbędą się obchody związane z 75. rocznicą śmierci polskiego bohatera. Podczas wydarzenia przybyli wspólnie pomodlą się za jego duszę oraz będą mieli możliwość zapalenia symbolicznego, biało-czerwonego znicza. Odczytany zostanie również Apel Pamięci. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą uczcić tę historyczną postać.
POLECAMY TAKŻE:
Police: Egzamin ósmoklasisty mógł nie odbyć się przez alarm bombowy. „To tylko głupi żart”
Festyn charytatywny dla domu samotnej matki. Uczennice szczecińskiego liceum znów pomagają!
Jak doszło do tragedii w Resku? Prokuratura wyklucza udział osób trzecich