82. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Wojewódzkie uroczystości w Stargardzie

0
Foto: Paweł Bieg

Punktualnie, o godzi. 4.45. z udziałem mieszkańców, gości z całego regionu i z wojskową oprawą w Stargardzie drugi raz odbyły się wojewódzkie obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Właśnie o tej godzinie, 82 lata temu na terytorium Polski doszło do pierwszych starć. Na nekropolii przy ul. W. Reymonta w mroku, orkiestra wojskowa odegrała hymn RP. 61 krzyży na grobach polskich żołnierzy zostało podświetlonych i udekorowanych biało-czerwonymi szarfami.

82. rocznica wybuchu II wojny. Wojewódzkie uroczystości w Stargardzie

Wspominamy wyjątkowo tragiczny konflikt, którego skutki dotknęły wszystkich mieszkańców Polski i dużej części świata. Rozpatrując te ludzkie dramaty, pamiętajmy o naszej odpowiedzialności, by zgodnie dążyć do pokoju. Do pokoju w naszych domach, do pokoju w naszych samorządowych rodzinach, w końcu do porozumienia i pokoju w Ojczyźnie. Takie nastawienie ma moc. Im więcej będzie ludzi wyczulonych na wzajemną niechęć, brak zrozumienia, egoizm, tym siła zła będzie mniejsza, a szanse utrzymania pokoju w różnych sferach życia staną się większe – mówił prezydent Rafał Zając.

Foto: Paweł Bieg

Na miejsce uroczystości wybrano Międzynarodowy Cmentarz Wojenny. Na stargardzkiej nekropolii już 26 września 1939 r., czyli po niespełna miesiącu od rozpoczęcia wojny, pochowano pierwszych dwóch polskich jeńców.

Podniosłym momentem w czasie obchodów rocznicy był apel pamięci. Tradycyjnie na jego zakończenie rozległa się salwa honorowa. Uczestnicy wydarzenia składali na grobach znicze i kwiaty.

Chcę przywołać wydarzenia ostatnich tygodni w Afganistanie i wyjątkowo ciężkie chwile dla milionów ludzi stamtąd – dodał Prezydent Rafał Zając. To wszystko nie zaczęło się z dnia na dzień. Potrzeba dominacji, brak chęci do dialogu i kompromisu, brak tolerancji prędzej czy później prowadzą do krzywdy. Uczmy się, wyciągajmy wnioski i jednocześnie pamiętajmy, że pokój nie jest nam dany raz na zawsze. To wielki skarb i przywilej, o który nieustannie trzeba dbać. Budujmy go na wartościach, na szacunku do drugiego człowieka i na odpowiedzialności za sprawne i mądrze zarządzane Państwo. Niech dzisiejsza rocznica na nowo wzbudzi refleksję nad sensem ofiary złożonej 82 lata temu dla nas, dla naszej Ojczyzny, przez milczących dziś uczestników II wojny światowej.

1 września prezydent Rafał Zając z wojewodą Zbigniewem Boguckim złożyli także wiązanki na grobie westerplatczyka Jana Wojtowicza. Związany ze Stargardem starszy legionista walczył u boku majora Henryka Sucharskiego, a od 1991 r. spoczywa na nekropolii przy ul. T. Kościuszki.

Międzynarodowy Cmentarz Wojenny przy ul. W. Reymonta 26 jest otwarty codziennie od 8:00 do 19:00. Od 1 października do 30 kwietnia pozostaje dostępny do 17:00.

Foto: Paweł Bieg

Polecamy także:
Matecki: „Największym problemem nie jest sama Białoruś, ale polska opozycja”
82 lata temu Niemcy i Słowacja napadły na Polskę rozpętując II wojnę światową. Jak do tego doszło?
Szczecin: Pierwszy dzwonek – bezpieczna droga do szkoły

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię