Blisko 2 mld zł na modernizację Służby Więziennej

0
służby więziennej, służba więzienna
fot. pixabay

Służba Więzienna od lat zgłaszała potrzebę zmian oraz znaczniejszego dofinansowania. Od 2017 roku sukcesywnie przebiega program kompleksowej jej modernizacji. Na początku grudnia sejm uchwalił drugi już program modernizacji Służby Więziennej. Na ten cel przeznaczono blisko 2 mld zł.

W dniu 2 grudnia br. Sejm RP zatwierdził tzw. program modernizacji Służby Więziennej. Oznacza to kontynuację rozpoczętego w 2017 r. procesu doposażania jednostek penitencjarnych w nowoczesny sprzęt.

Michał Woś, wiceminister w ministerstwie sprawiedliwości, odpowiedzialny za Służbę Więzienną, przekonuje iż dzięki temu dofinansowaniu wzrośnie liczba pojazdów specjalnych dedykowanych różnym sektorom służby więziennej.

Ponadto unowocześnione zostaną także systemy informatyczne, łączności i monitoringu wizyjnego. Dzięki temu funkcjonariusze będą mogli sprawniej wychwycić i wyeliminować wszelkiego rodzaju potencjalne zagrożenia ze strony osadzonych.

W zatwierdzonym programie modernizacji duży nacisk kładzie się na wzrost poziomu bezpieczeństwa funkcjonariuszy jak i osadzonych w zakładach karnych. Jednym z takich narzędzi będzie możliwość podjęcia pościgu za tzw. zbiegiem czyli osobą, która uciekła z zakładu karnego np. nie wracając z przepustki. Funkcjonariusze będą mogli wyruszyć za nim jeśli będzie on w niedalekiej odległości ale także gdy będą wiedzieli dokąd zmierza bądź gdzie obecnie się znajduje.

Program zakłada także podwyżki dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. Według niego będą oni mogli liczyć na średnio 677 zł podwyżki już od nowego roku. Zmianie ulegnie także tzw. system motywacyjny. Podstawy wynagrodzeń ulegną podwyższeniu, a tym samym wszelkie dodatki również będą wyższe.

Program będzie obowiązywał w latach 2022-2025 i przeznaczono na jego realizację Ponad 1,865 mld zł. Jest on kontynuacją ustawy modernizacyjnej Służby Więziennej z 2016 r. realizowanej w latach 2017-2020.

POLECAMY TAKŻE

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię