W kanale portowym w Łebie znaleziono pływającego wilka, zwierzę było bardzo wycieńczone. Dzięki szybkiej reakcji bosmana, zwierzaka udało się uratować. Dziś rano wypuszczono go na wolność.
Do zdarzenia doszło w sobotę w godzinach porannych. Bosman otrzymał powiadomienie o pływającym w kanale portowym wilku od jednego z jachtów. Dzięki przytomnej reakcji pracownika portu, udało się uratować życie zwierzęcia. Mimo iż basior był bardzo wycieńczony, dziś rano kiedy już doszedł do siebie został wypuszczony na wolność.
Dzisiaj w godzinach porannych załoga jachtu m/y sylviana powiadomiła bosmana dyżurnego w Łebie o wycieczonym pływającym w kanale portowym wilku. Bosman niezlwlocznie podjął akcje ratowania zwierzęcia z pełnym sukcesem. Wilka przekazano pracownikom Słowińskego Parku Narodowego pic.twitter.com/ymstrMteio
— Sebastian Kluska (@KluskaSebastian) October 22, 2022
– Załoga jachtu Sylviana powiadomiła bosmana dyżurnego w Łebie o wycieńczonym pływającym w kanale portowym wilku. Bosman niezwłocznie podjął akcje ratowania zwierzęcia z pełnym sukcesem. Wilka przekazano pracownikom Słowińskiego Parku Narodowego. Były wątpliwości czy żywy, czy przeżyje. Na szczęście basior dziś cały i zdrowy został wypuszczony na wolność. Wielkie zasługi w tak szybkim doprowadzeniu zwierzaka do zdrowia miał lekarz weterynarii Jacek Woronowicz – poinformował dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Sebastian Kluska.
Wczorajszy post o „wilku morskim” zrobił duże poruszenie. Były wątpliwości czy żywy, czy przeżyje. Otóż szczęśliwie zakończenie. Basior dziś cały i zdrowy został wypuszczony do Słowińskego Parku Narodowego. Podziękowania? Lek. Wet. Jacek Woronowicz postawił go na nogi @PL_GIOS pic.twitter.com/aDP5PNRhFQ
— Sebastian Kluska (@KluskaSebastian) October 23, 2022
Co zrobić kiedy natkniemy się na wilka?
Specjaliści ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” opracowali zasady postępowania:
1. NIGDY NIE DOKARMIAJ WILKÓW, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Zamiast karmić lub próbować samodzielnie pomagać wilkowi, zawiadom natychmiast Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie (RDOŚ).
2. Jeśli mieszkasz w pobliżu lasu przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może pomóc w odstraszaniu wilków.
3. Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nigdy nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
4. Jeśli jesteś fotografem przyrodniczym lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm i mogą zacząć postrzegać ludzi jako dostarczycieli pożywienia.
5. Jeśli pracujesz w lesie, jesteś np. pracownikiem zakładu usług leśnych, budowniczym dróg leśnych, instalatorem sieci energetycznych, nigdy nie pozostawiaj żywności w miejscu pracy. Pakuj wszystkie odpadki i zabieraj z sobą. Pozostawiona żywność może zwabiać drapieżniki w pobliże pracujących w lesie ludzi.
6. Bądź świadom, że jakikolwiek jest powód pozostawiania lub udostępniania resztek żywności w lesie lub w jego pobliżu, wilki, a szczególnie młode osobniki, mogą uzależnić się od takiego źródła pokarmu i w efekcie nauczyć się postrzegać ludzi jako dostarczycieli pożywienia.
7. Zawsze zwracaj uwagę i odpowiednio reaguj na sytuację z której wynika, że wilki regularnie żerują na pokarmie pozostawianym przez ludzi (nęciska, czatownie fotograficzne, kosze i doły na śmieci, kompostowniki, itp.). Zawiadom o tym natychmiast odpowiedni Urząd Gminy i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
8. Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, NIGDY GO NIE DOTYKAJ, ANI NIE ZABIERAJ ZE SOBĄ, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i zaznacz to miejsce w swoim telefonie (np. w Google Maps), albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego i natychmiast zawiadom RDOŚ.
9. Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast zawiadom RDOŚ.
Postępowanie zgodnie z powyższymi zasadami może uchronić nas od niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą obcowanie z dzikimi drapieżnikami. W sytuacji nawiązania bezpośredniego kontaktu należy zachować spokój i zdrowy rozsądek.
POLECAMY TAKŻE:
Na stargardzkim basenie ratownik uratował płetwonurka
Zmieniła cenę na markowych perfumach. Sklepowa oszustka stanie przed sądem