O babcie i dziadków powinniśmy dbać zawsze, nie tylko od święta, ale z tej okazji warto przypomnieć o zagrożeniach, które czyhają na osoby starsze.
Niestety osoby starsze wciąż są na celowniku oszustów. Przestępcy wybierają ich, ponieważ ze względu na wiek i różnego rodzaju choroby nie zawsze są w stanie trafnie ocenić sytuację. Wielu z nich również zbyt wierzy w dobre zamiary ludzi, a ci potrafią wykorzystywać to zaufanie w perfidny sposób.
Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że tylko w pierwszej połowie 2021 roku ofiarami oszustów padło co najmniej 1176 seniorów, którzy stracili łącznie 63 557 479 zł!
Oszustwo „na wnuczka”
Tzw. oszustwo „na wnuczka” jest znane już od wielu lat, lecz nadal z powodzeniem stosowane wobec seniorów. Oszuści przy wyszukiwaniu ofiar często korzystają ze starych książek telefonicznych, ponieważ zawarte tam numery stacjonarne bywają wciąż aktualne. Wybierają osoby o imionach pasujących do osób starszych.
Rozmowa przeprowadzana jest w taki sposób, by osoba po drugiej stronie uwierzyła, że ma do czynienia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię lub inne informacje na jego temat. Gdy już uda się wzbudzić zaufanie, przechodzi się do sedna – prośby o pożyczkę. Wymyślane są różne historie uzasadniające tę pilną potrzebę oraz stosowany szantaż emocjonalny, m.in. płacz lub błaganie o pomoc. Oszuści często też proszą „babcię” czy „dziadka” o dyskrecję.
Jeśli rozmówca zgodzi się na przekazanie pieniędzy lub innych kosztowności, przestępca oznajmia, że nie odbierze ich osobiście, ale wyśle zaufaną osobę. Znajomy podczas spotkania z seniorem może przekazać mu telefon komórkowy, by ten mógł ponownie zadzwonić do „wnuczka”.
Policja apeluje
– Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów, nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad – mówią policjanci z Komendy Głównej Policji.
Pamiętajmy:
– nigdy nie działajmy pochopnie pod presją czasu,
– po rozmowie zadzwońmy do kogoś bliskiego, by opowiedzieć mu o zdarzeniu,
– jeżeli nie możemy skontaktować się z bliskimi, zadzwońmy pod numer alarmowy 112.
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.
Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Energetyków 10. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Polecamy także:
Sprawcą profanacji okazał się pijany mieszkaniec Noskowa
Historia Dnia Babci i Dziadka. Od kiedy obchodzimy święto naszych kochanych seniorów?