Czy są „równi i równiejsi”? Minister Ziobro chce pozwać Niemcy

0
Czy są

TSUE oskarża Polskę o upolitycznienie sądownictwa. Na dzisiejszej konferencji Ministerstwa Sprawiedliwości przedstawiono natomiast zasady wyborów sędziów w Niemczech. „Prawo jest tylko wtedy prawem, jeśli równo obowiązuje wszystkich” – powiedział minister Zbigniew Ziobro. 

Jak wybierani są niemieccy sędziowie?

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej poruszono temat oskarżeń, które kieruje wobec Polski Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o zarzuty o upolitycznienie sądownictwa.

-Jeżeli rzeczywiście tak jest, że mechanizm wyboru sędziów, zdaniem TSUE, w którym uczestniczą – choćby pośrednio, jak w Polsce – politycy, poddaje w wątpliwość przyszłą niezawisłość, niezależność tych sędziów i jest niejako „zamachem na praworządność” to co powiedzieć o czymś, co idzie dużo dalej – o systemie wyboru sędziów w Niemczech? Jeżeli państwa mają być traktowane równą miarą […] to znaczy, że te zasady, które wywiódł w ramach swojego orzecznictwa TSUE wobec Polski, tak samo stosują się i odnoszą do państwa niemieckiego- podkreślił minister.

Wskazano, że w Polsce o wyborze sędziów do Sądu Najwyższego decyduje Krajowa Rada Sądownictwa, w skład której wchodzi aż 17 sędziów (na 25 członków). Z kolei w Niemczech decyduje o tym Komisja Wyboru Sędziów (Richterwahlausschuss), w skład której wchodzi 16 landowych ministrów i 16 członków wyłonionych przez Bundestag.

Pozew wobec Niemiec

Minister Ziobro zapowiedział, że zgłosi się do Rady Ministrów o rozważenie wytoczenia pozwu wobec Niemiec. Zaznaczył, że jest to możliwe na podstawie art. 259 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, jeżeli są ku temu istotne podstawy. Z tego prawa skorzystała niedawno Republika Czeska ws. kopalni w Turowie.

Zaznaczono, że równość wszystkich państw członkowskich jest jedną z fundamentalnych zasad wynikających z Traktatu o Unii Europejskiej.

Prawo jest tylko wtedy prawem, jeśli równo obowiązuje wszystkich w ramach wspólnoty międzynarodowej, takiej jaką jest wspólnota europejska – mówił minister sprawiedliwości – Mam nadzieję, że będziemy mogli przekonać się […], że tak właśnie jest, że nie ma „równych i równiejszych”. Bo jeśli okazałoby się, że europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu stosuje inne standardy prawne wobec jednego państwa, a inne wobec drugiego , to byłby to bardzo doniosły i ważny fakt.

Cała konferencja:

Polecamy także:

Szczecin: Areszt dla mężczyzny z Piotra Skargi!

Szczecin: Zapisz się na 3. Bieg Niepodległości oraz na bieg Polak Mały

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię