Powstanie takiego pomnika rzeczywiście mogłoby pozytywnie wpłynąć na budowę tożsamości narodowej. Piłsudski, Dmowski, Witos, Paderewski, Korfanty i Daszyński, inaczej zwani „Ojcami Polskiej Niepodległości”. To właśnie te osobistości miałby upamiętniać pomnik, który stanąłby na skwerze pomiędzy Bramą Portową, a kościołem garnizonowym. To miejsce pozwalałoby na świętowanie ponad podziałami. Należy wskazać, że bohaterów pomnika również różniły poglądy polityczne, ale ściśle łączyła jedna myśl, chcieli aby istniała wolna i niepodległa Polska. Obecnie takiego miejsca do świętowania w Szczecinie nie ma.
Głównym celem, jakiemu przyświeca realizacja projektu jest budowanie polskiej tożsamości Szczecina. Pomnik ma przedstawiać osoby, które pomimo różnic politycznych potrafiły zjednoczyć się w dążeniu do nadrzędnego celu, jakim było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Uwzględnienie sześciu postaci pochodzących z różnych środowisk politycznych ma za zadanie integrować społeczność lokalną i przypominać, iż są wartości, które nie podlegają prywatnym sporom i różnicom. W kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego usunięto możliwość zgłaszania budowy pomników. Stąd propozycja, by „Ojcowie Niepodległości” przypominali o polskiej drodze do wolności.
Na projekt pomnika Ojców Niepodległości głosować można do 13 grudnia W TYM MIEJSCU. Propozycja nosi nazwę: Instalacja artystyczno-edukacyjna – „Ojcowie Polskiej Niepodległości” i jest zlokalizowana na liście jako projekt lokalny nr 1: Stare Miasto, Nowe Miasto, Międzyodrze – Wyspa Pucka. Każdy mieszkaniec Szczecina może oddać dwa głosy jako poparcie dla instalacji. Głosować można bez względu na wiek – wystarczy zadeklarować, że mieszka się w stolicy Pomorza Zachodniego. Przy głosowaniu należy jedynie podać adres, pesel i numer telefonu.
POLECAMY TAKŻE:
Ojcowie Polskiej Niepodległości – Zagłosuj na projekt w SBO! (pomnik.szczecin.pl)
Kierował bez uprawnień, nie był to jednak koniec problemów 42-latka
Czekali na to od 26 lat! W Złocieńcu odsłonięto pomnik Józefa Piłsudskiego