Decyzja ws. szczepienia dzieci od 5 roku życia jeszcze w tym roku?

0
szczepienia

Szczepienia najmłodszych dzieci, od 5 roku życia, na COVID 19 coraz bliżej. Być może nawet jeszcze przed końcem roku.

„Każde działanie profilaktyczne, które zmniejsza ryzyko transmisji, jakim jest szczepienie czy zachowanie dystansu, zmniejsza je w dwie strony. Jeśli mamy zaszczepioną odpowiednio populację osób dorosłych, wirus będzie mniej się rozprzestrzeniał na dzieci, ale też bardzo czekamy na szczepienia dzieci, na tę rejestrację między 5. a 12. rokiem życia. Mamy nadzieję, że jest już za rogiem” – powiedział dziennikarzom lekarz naczelny ds. COVID-19 szczecińskiego szpitala wojewódzkiego i członek Rady Medycznej przy premierze prof. Miłosz Parczewski.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz powiedział w poniedziałek w mediach, że decyzja w sprawie możliwości szczepień dzieci w wieku 5-12 lat może być wydana przez EMA pod koniec października lub w pierwszym tygodniu listopada. Jeśli tak się stanie, wówczas będzie można zadecydować o szczepieniach w Polsce.

Prof. Parczewski przypomina, że trzeba nadal apelować do rodziców, aby sami się szczepili i namawiali do szczepień osoby starsze

„nie tylko dlatego, żeby zmniejszyć ryzyko transmisji w populacji dziecięcej, ale też, aby dzieci z powrotem nie przenosiły kolejnych wirusów na osoby zagrożone ciężkim przebiegiem”.

Lekarz nie zapomina także o grypie.

„Trzeba też zacząć rozmawiać o grypie. Nie wiemy, jak w tym roku będzie wyglądało ryzyko grypy. W zeszłym roku było stosunkowo niskie, dlatego że wszyscy pilnowali noszenia masek i dystansu społecznego. W tym roku już widzimy rozluźnienie w tym względzie” – powiedział lekarz.

Niestety poprzez nieprzestrzeganie obostrzeń ryzyko grypy będzie w tym roku wyższe, choć sezon na tę chorobę jeszcze się nie rozpoczął.

POLECAMY TAKŻE

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię