Hospicjum Św. Jana Ewangelisty w Szczecinie obejmuje opieką wiele osób nieuleczanie chorych, które potrzebują wsparcia i obecności drugiego człowieka. Zobacz, jak zostać wolontariuszem!
Wolontariat w hospicjum
Wolontariat jest przeznaczony dla osób, które chcą dzielić się ciepłem i bezinteresownie pomagać innym. W hospicjum przebywają pacjenci przewlekle lub nieuleczalnie chorzy, którzy potrzebują nie tylko wsparcia w codziennych czynnościach, ale przede wszystkim obecności drugiego człowieka i rozmowy. Towarzyszenie im w ostatnich chwilach doczesnego życia jest bardzo odpowiedzialną misją, ale wdzięczność i spokój ducha chorych jest z pewnością największą nagrodą dla wolontariusza.
Jeśli:
masz w sobie pragnienie pomagania innym,
otwarte serce na potrzeby słabszych i chorych,
nie brak Ci entuzjazmu i radości w niesieniu pomocy
– to miejsce dla Ciebie.Arek 691209749 pic.twitter.com/Q9oSg3OjuE
— Hospicjum Św. Jana Ewangelisty w Szczecinie (@HospicjumJana) November 8, 2023
Pomóc można w trzech wymiarach. Pierwszy z nich polega na zwyczajnej – ale bardzo ważnej – pomocy w prowadzeniu placówki. Chodzi o pracę w kuchni, na zmywaku, w pralni, a także sprzątanie budynku i terenu dookoła (np. koszenie trawy, grabienie liści czy odśnieżanie).
Drugą formą wolontariatu jest wolontariat medyczny, przeznaczony dla osób po kursie z zakresu opieki nad osobą chorą (kursy takie są organizowane w hospicjum). Wsparcie polega na pomocy pielęgniarkom m.in. przy pielęgnacji, myciu, karmieniu czy przewijaniu.
Trzecią formą wsparcia jest pomoc przy organizacji akcji charytatywnych. W ciągu roku jest ich naprawdę dużo i dla każdej pary rąk znajdzie się zajęcie. Są to m.in.: Pola Nadziei, 1% podatku, Pod Platanami, Bieg Ekumeniczny, aukcje i koncerty charytatywne.
Pomagać mogą również dzieci i młodzież
Hospicjum angażuje w akcje charytatywne również dzieci i młodzież. Wystarczy, że nauczyciel lub pedagog zgłosi chęć uczestniczenia swoich podopiecznych w takim przedsięwzięciu. Młodzi ludzie są skierowani m.in. do:
- sadzenia cebulek żonkila w hospicyjnym ogrodzie – to październikowa akcja z okazji Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Żółty żonkil jest symbolem nadziei w walce z nowotworem;
- udziału w akcji Pola Nadziei – jest to zbiórka pieniędzy na terenie galerii handlowych i całego miasta, za co darczyńcy otrzymują żonkil;
- udziału w akcji 1% podatku – to pomoc od stycznia do kwietnia polegająca na roznoszeniu ulotek i rozwieszaniu plakatów informujących o możliwości przekazania 1% podatku na Hospicjum Św. Jana Ewangelisty w Szczecinie.
Więcej informacji o wolontariacie znajdziesz na stronie Hospicjum.
Polecamy także:
Zachodniopomorskie: Brak prądu w dniach 13-19 listopada
Uwaga na zatrute kiełbasy w szczecińskich parkach!