Dziś 120. rocznica urodzin Witolda Pileckiego

0

13 maja 1901 roku urodził się Rotmistrz Witold Pilecki. Ochotnik do KL Auschwitz, autor słynnych Raportów z Auschwitz, jednych z najważniejszych dokumentów II Wojny Światowej, ikona patriotyzmu i oddania Ojczyźnie. Z tej okazji  w Szczecinie Fundacja Patriotyczna im. Witolda Pileckiego zaprezentuje ogromną podobiznę Bohatera.

13 maja 1901 r., w Ołońcu na północy Rosji, urodził się Witold Pilecki. Jego rodzina była związana z Nowogródczyzną. W 1926 r. został właścicielem rodzinnego majątku w Sukurczach (dzisiejsze Kresy Wschodnie). Bohater był harcerzem, społecznikiem, artystą i ziemianinem, żołnierzem, oficerem Wojska Polskiego, uczestnikiem konspiracji oraz walk o niepodległość Rzeczypospolitej. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r., jak również w obronie Polski od momentu wybuchu II wojny światowej. W listopadzie 1939 r. współtworzył Tajną Armię Polską, a w latach 1940-1943 był ochotnikiem do niemieckiego obozu koncentracyjnego – KL Auschwitz. To w nim założył m.in. organizację podziemną i dokumentował niemieckie zbrodnie oraz dramat bestialsko traktowanych więźniów. Po wypełnieniu misji i ucieczce z KL Auschwitz, powrócił do walki zbrojnej. Pilecki uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, walcząc w Zgrupowaniu „Chrobry II” oraz Kompanii „Warszawianka” (związanych z Narodowymi Siłami Zbrojnymi). Następnie był jeńcem obozów w Lamsdorf i Murnau. Później został żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa. Gdy wrócił do zniewolonej przez sowietów Polski, podjął działalność antykomunistyczną i niepodległościową. W wyniku rozpracowania tzw. „Grupy Pileckiego” aresztowano Go, a następnie poddano brutalnemu śledztwu. Po sfingowanym procesie został skazany na śmierć i zamordowany 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Miejsce spoczynku Rotmistrza Witolda Pileckiego do tej pory nie zostało ustalone. By uświadomić sobie, jak okrutny był terror komunistyczny warto przytoczyć słowa, które wypowiedział do żony podczas jednego z ostatnich widzeń: „Mnie tutaj wykończyli. Oświęcim to była igraszka.”

Obchody w Szczecinie

W związku rocznicą urodzin Bohatera Fundacja Patriotyczna im. Witolda Pileckiego zaprezentuje szykowany od kilku tygodni ogromny portret Rotmistrza. Dokładnie 13 maja o godzinie 18:00 na rondzie Szarych Szeregów odbędzie się prezentacja, na którą zaprasza Prezes fundacji Bartłomiej Ilcewicz:
Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię