Dziś startuje samochodowy rajd Wysoka Grzęda Baja Poland

0

Na trasach w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim, w rajdowych samochodach i pojazdach SSV, zobaczymy światową czołówkę zawodników, którzy będą walczyć o zwycięstwo w stawce Pucharu Świata i Pucharu Europy FIA.  

Czekają nas trzy dni rywalizacji, siedem odcinków specjalnych, ponad 460 kilometrów rajdowych zmagań na najdłuższych i najtrudniejszych rajdowych trasach w Polsce. W tym roku zobaczymy nie tylko najszybsze rajdowe samochody, ciężarówki, pojazdy SSV, motocykle i quady, ale także, co jest nowością, klasyczne terenowe rajdówki sprzed lat.  

Szczecińskie rajdowe trasy Wysoka Grzęda Baja Poland, w jubileuszowym 10 roku rajdów Baja w Polsce, będą areną zmagań nie tylko o tytuły Pucharu Świata FIA (ang. FIA International Cup for Cross-Country Bajas), ale także nowego rajdowego cyklu – Pucharu Europy FIA w Rajdach Terenowych Baja, więc emocji coraz więcej i rywalizacja z pewnością będzie bardziej zacięta.  

Dla niezorientowanych, skrót FIA to oznaczenie Międzynarodowej Federacji Samochodowej (Fédération Internationale de l’Automobile), zrzeszającej 239 narodowych federacji rajdów samochodowych.  

Pierwszy Rajd Baja Poland odbył się na naszych rajdowych trasach. Program rajdu obejmował prolog (w Szczecinie) oraz 14 odcinków specjalnych tzw. OS-ów, o łącznej długości ok. 400 km. Trasy wyścigu zostały wytyczonych na terenie gmin powiatu polickiego: Police i Dobra: WołczkowaGrzepnicyBukuDobrej i Wąwelnicy. 

W tym roku o najlepszą pozycję w międzynarodowej stawce rywalizować będzie aż 30 załóg ze światowej czołówki. Do rajdu w Szczecinie zgłosiła się liderująca w klasyfikacji Pucharu Świata załoga Yasir Seaidan i Aleksei Kuzmich, którzy jadą w Mini John Cooper Works Rally. Tuż za nim ustawiono Yazeeda Al Rajhi i Michaela Orr w Toyocie Hilux Overdrive, liderzy w Pucharze Europy FIA. 

Szczecińscy fani motorsportu z pewnością będą czekać na załogi z numerami startowymi 203 i 204, które przyznano załogom Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja oraz Michał Małuszyński i Julita Małuszyńska. Krzysztof Hołowczyc, który wystartuje Mini John Cooper Works Rally, z pewnością ma chrapkę na zwycięstwo w naszym rajdzie. Na pewno będzie chciał odrobić punktowe straty w Pucharze Europy FIA jakie dzielą go od Al Rajhi. Polski team po awarii technicznej jaka przytrafiła się im na Baja Aragon i zwycięstwie w świetnym stylu w Hungarian Baja traci do Saudyjczyka 8 punktów.

foto: Wielka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie, Grzegorz Kozera – Motorsports Photography

 

Oprócz samochodów terenowych rywalizację stoczą również załogi w pojazdach ciężarowych, motocyklach i quadach. Na motocyklu ścigać się będzie nasz szczeciński reprezentant ks. Marian Augustyn. Z pewnością mocno dopingowany przez swoich obecnych parafian z Dąbia ale i byłych z Chojny czy przyjaciół z południa Polski. My również mocno będziemy zawodnikowi ze Szczecina.  

Nowością tegorocznej edycji rajdu jest rozgrywana na każdym poziomie rozgrywek w Polsce specjalna kategoria dla klasycznych rajdowych terenówek. Pomysł zrodził się z inspiracji rajdem Dakar Classic, który pokazał, że terenowe rajdówki sprzed lat mają nadal ogromny potencjał i cały czas mogą się z powodzeniem ścigać. 

Jak mówi Marcin Fiejdasz, dyrektor rajdu Wysoka Grzęda Baja Poland  

Pierwsze klasyki, już zapowiedziały swój start w Wysoka Grzęda Baja Poland, więc miłośnicy motoryzacji, będą mogli oglądać nie tylko piekielnie szybkie przejazdy współczesnych rajdówek, ale także piękne i klasyczne linie terenowych youngtimerów Oprócz klasyków w Wysoka Grzęda Baja Poland każdy będzie mógł spróbować swoich sił na tych samych trasach co czołowi zawodnicy z Mistrzostw Polski czy Pucharu Świata FIA. 

Fundacja Baja Poland powołała w tym sezonie cykl Baja Poland Series, który dedykowany jest dla uczestników bez licencji. Dzięki temu otwierają się przed nimi bramy na drogę zarówno do startów w pucharze i mistrzostwach Polski, jak i wielu międzynarodowych europejskich i światowych rajdach. To nie tylko brama do “wielkiego” motorsportu, ale przede wszystkim formuła zapewniająca każdemu chętnemu miłośnikowi rajdów terenowych możliwości startu, nauki, dobrej sportowej zabawy na wysokim poziomie organizacyjnym i realizacji swoich pasji oraz marzeń. 

Zapraszamy wszystkich miłośników motorsportu na trasy zawodów. 

Skrócony Program Wysoka Grzęda Baja Poland 2021 

27 sierpnia – piątek
8.00-20.00 Miasteczko Rajdowe – Lotnisko Szczecin-Dąbie
9.00-15.00 – Odcinek Testowy – Wołczkowo
16.20 – Prezentacja zawodników – Szczecin, ul. Szafera
16.30 – Odcinek Kwalifikacyjny “Szczecin” – Szczecin, ul. Szafera
20.00 – Wybór pozycji startowych przez 10 najlepszych kierowców – Centrum Żeglarskie – Szczecin 

28 sierpnia – sobota
9.00-20.00 Miasteczko Rajdowe – Drawsko Pomorskie ul. Toruńska
8.20 – Odcinek Specjalny “Drawsko Pomorskie” – Poligon Drawsko Pomorskie
14.15 – Odcinek Specjalny “Drawsko Pomorskie” – Poligon Drawsko Pomorskie 

29 sierpnia – niedziela
8.00-16.00 Miasteczko Rajdowe – Lotnisko Szczecin-Dąbie
8.50 – Odcinek Specjalny “Lubieszyn-Dobr” – Dobra
9.20 – Odcinek Specjalny “Dobra-Szczecin” – Dobra / Szczecin, ul. Szafera
12.10 – Odcinek Specjalny “Lubieszyn-Dobr” – Dobra
12.40 – Odcinek Specjalny “Dobra-Szczecin” – Dobra / Szczecin, ul. Szafera
14.30 – Ceremonia Mety – Lotnisko Szczecin-Dąbie 

Informacja o rajdzie
Rajd Wysoka Grzęda Baja Poland odbywa się w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim w dniach 26-29 sierpnia 2021.
Sponsorem tytularnym rajdu jest Ferma Wysoka Grzęda, producent jaj ekologicznych www.wysokagrzeda.pl
Sponsorem generalnym rajdu jest Klinika Rehabilitacyjna Columna Medica www.columnamedica.pl
Więcej informacji na temat rajdu dostępnych jest na WWW: www.bajapoland.eu  Facebook: @bajapolandworldcup Instagram: @bajapoland 

Polecamy także:

Goleniów: Włamywał się do mieszkań i samochodów. Recydywista stanie przed sądem
Uwaga kierowcy! Utrudnienia na Rugiańskiej i Światowida
Szczecin: Zgubiła samochód

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię