Festwal Muzyki Organowej w Kamieniu Pomorskim rozpoczęty

0

W piątek, 2 lipca, odbył się koncert inauguracyjny już 57. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.

Serca publiczności podbili: wirtuoz organów i dyrektor artystyczny festiwalu prof. Józef Serafin wraz z muzykami kwartetu „Polish String Quartet Berlin”, na co dzień występujący w „Deutsche Oper” w Berlinie: Tomasz Tomaszewski – I skrzypce, Sunjae Ok – II skrzypce, Sebastian Sokół – altówka i Maria Pstrokońska-Mödig – wiolonczela.

Rys historyczny „Koncertów Organowych”

Warto przytoczyć w tym miejscu początki tego festiwalu. Katedra i przepiękne barokowe organy mocno ucierpiały podczas wojny. Pierwsze prace konserwatorskie przy kamieńskim „królu instrumentów” przeprowadził zakład organmistrzowski „W. Berndt” z Wałcza. Na zmodernizowanych organach od czerwca 1963 r. odbywały się przez kilka dni w tygodniu prezentacje organowe dla turystów, podczas których grał organista katedralny Władysław Lupa, późniejszy długoletni registrator festiwalu.

Koncerty cieszyły się dużym zainteresowaniem więc postał pomysł, aby wykorzystywać organy jako instrument koncertowy. Dodatkowo aktywne w Kamieniu było też Towarzystwo Muzyczne.

Swoisty rekonesans na kamieńskim gruncie stanowiły organizowane przez nie w 1963 r. koncerty w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. W ramach „koncertów przy świecach i kawie” możliwe było rozpoczęcie współpracy z działającym w mieście Towarzystwem Miłośników Ziemi Kamieńskiej.

W napiętej sytuacji pierwszej połowy lat sześćdziesiątych, w czasie zmierzającym do  obchodów kościelnego Milenium Chrztu Polski i partyjno-państwowego Tysiąclecia Państwa Polskiego, kluczowa stała się akceptacja dla koncertów w katedrze kamieńskiej. Zgoda ta musiała zostać wyrażona zarówno ze strony rządzącej PZPR, jak i Kurii Biskupiej Gorzowskiej (zawiadowała ona parafiami na ziemi szczecińskiej), bez której impreza nigdy nie mogłaby się odbyć.

Pierwszy koncert

Pierwszy z „Koncertów Organowych” odbył się 23 czerwca 1964 r. o 20.00. Otwarto go pieśnią „Gaude Mater Polonia” w wykonaniu Chóru Politechniki Szczecińskiej pod dyrekcją Jana Szyrockiego. Kolejnym zaprezentowanym utworem było „Preludium organowe” Jana Podbielskiego, zagrane przez szczecińskiego organistę Rudolfa Rożka.

I tak ta historia trwa do dziś, gromadząc na kamieńskich koncertach rzesze słuchaczy.

Warto wspomnieć, że według doniesień, na pierwszym festiwalowym koncercie zgromadziło się 500 słuchaczy, dla których PTTK zorganizowało transport autobusowy.

I co dalej…

Koncerty Organowe będą odbywały się w kamieńskiej katedrze co tydzień aż do 3 września, kiedy podczas koncertu finałowego usłyszymy utwory Johana Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego, Jehana Alaina, Wolfganga Amadeusa Mozarta w wykonaniu Dominika Łukaszewskiego – organy, Krzysztofa i Jakuba Jakowicza  – skrzypce

Polecamy także:

Gryfino: Prowadziła auto pod wpływem narkotyków
Pogłębiony tor wodny to szansa dla Szczecina i regionu
https://szczecinskie24.pl/obwodnica-zachodnia-szczecina/

 

 

 

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię