Choć zdecydowana większość Polaków deklaruje się jako katolicy, Platforma Obywatelska zapowiedziała likwidację Funduszu Kościelnego, z którego finansowana jest m.in. kościelna działalność charytatywna. Okazuje się jednak, że prawdopodobnie na razie do tego nie dojdzie, a będzie wręcz przeciwnie, bo w budżecie przewidziano… rekordową kwotę na ten cel.
Według ostatniego spisu powszechnego w Polsce ponad 70 % ludności deklaruje się jako katolicy. Co roku część środków z budżetu państwa przeznaczana jest na działalność kościołów, by aż 27 mln obywateli mogło brać udział w obrządkach religijnych. Mimo dużego odsetka wiernych w kraju, Platforma Obywatelska jeszcze podczas kampanii wyborczej zapowiadała likwidację Funduszu Kościelnego. Ten postulat znalazł się w przedstawionym przez Donalda Tuska programie „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów”.
Teraz, jak pisze Interia, okazuje się, że obietnica ta nie zostanie dotrzymana, bowiem w przedstawionym przez nowy rząd projekcie budżetu zabezpieczono środki na Fundusz Kościelny. W dodatku, z racji tego, że kwota ta jest związana z płacą minimalną, będzie ona najwyższa w historii. Wyniesie 257 mln zł.
Środki z Funduszu Kościelnego przeznaczane są m.in. na konserwacje i remonty obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej oraz na wspomaganie kościelnej działalność charytatywno-opiekuńczej (np. prowadzenie zakładów dla sierot, organizowanie pomocy w zakresie ochrony macierzyństwa, pomaganie osobom w trudnej sytuacji materialnej).
Polecamy także:
Szczecin: Protest pod siedzibą TVP. “Tu chodzi o elementarne zasady”
Wicewojewodowie odwołani przez premiera Donalda Tuska