Gala NIKE: “To całe faszys*owskie gó*no się kiedyś skończy”

0
gala

Gala wręczenia nagród NIKE w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego miało być świętem literatury. Okazała się jednak być spektaklem antyrządowych wystąpień.

W Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia Literackich Nagród NIKE.

Podobnie jak w przypadku Festiwalu Filmowego w Gdyni, i tu nie obyło się bez iście politycznych wystąpień.

Jedno z takich wystąpień należało do Grzegorza Piątka. Pisarz otrzymał nominację do Literackiej Nagrody Nike za książkę “Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”.

“To co dzieje się wokół nas rzeczywiście psuje radość z tego co dzieje się w tej sali, ale myślę, że w tej książce jest może jakaś iskierka nadziei, albo wazna lekcja. To znaczy jej bohaterowie z najgorszym czasie naszej historii, podczas wojny, wyobrażali sobie to lepsze miasto i kiedy przyszedł ten dzień, kiedy mogli zacząć działać, wyrwali się do roboty i zaczęli to lepsze miasto budować. I myślę, ze tego powinniśmy się od nich uczyć, tego optymizmu, nadziei, entuzjazmu, który pozwala to zrobić. I to całe faszys*owskie gó*no, w którym się teraz znajdujemy, też się kiedyś skończy

Słowa Piątka zamiast wzbudzić oburzenie bądź zwyczajną dezaprobatę, spotkały się niezrozumiałą wręcz falą braw zgromadzonych gości.

Na jego słowa nie było żadnej reakcji ze strony prowadzących galę. Grażyna Torbicka skomentowała wypowiedź nominowanego do nagrody tak:

„Panie Grzegorzu, proszę zostać, brawa dla wszystkiego co pan napisał, co pan powiedział”

Na tym politycznych akcentów nie koniec. Uczestnicy wydarzenia prezentowali do kamer TVN hasła zapisane na kartkach:

„Gdzie są dzieci z Michałowa”

Wypowiedź pisarza Grzegorza Piątka skomentowała na swojej stronie Fundacja Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu:

„Według Grzegorza Piątka, jednego z nominowanych do literackiej nagrody Nike, żyjemy w „faszys*owskim gó*nie”. Jednocześnie porównano dzisiejsze czasy do czasów wojennych, nawiązując do tego, że postępową lewicę, czeka odbudowa Polski. Dodatkowo wyśmiano odbudowę Pałacu Saskiego.”

POLECAMY TAKŻE

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię