Jesteśmy społeczeństwem nowoczesnym, dlatego także jako Kościół otwieramy się na nowe technologie i zdobycze cywilizacji. „Zamontowaliśmy w naszym kościele tzw. ofiaromat. Urządzenie to pozwala składać ofiary na potrzeby parafii za pomocą transakcji bezgotówkowych. Z kolei w kancelarii parafialnej i w zakrystii zainstalowano terminal płatniczy, umożliwiający składanie za pomocą karty bądź telefonu ofiar przy okazji zamawianej Mszy św., ślubu, chrztu czy pogrzebu.”
Urządzenia tego typu coraz śmielej wkraczają do kościołów w Polsce. W diecezji szczecińsko-kamieńskiej to chyba pierwsze takie cudo fiskalne. Różne są technologie i sposoby wykonania tych urządzeń. Umożliwiają wskazanie i przekazanie tych środków poprzez tzw. transakcję zbliżeniową. Niewątpliwie to wyjście naprzeciw tej grupie ludzi, którzy nie noszą dziś przy sobie gotówki, tylko używają kart, telefonów lub zegarków. To stanowi ułatwienie, dodatkową opcję, nie zaś przymus.
Pieniądze to temat drażliwy, ale należy również wychodzić naprzeciw ludziom, którzy potrzeby Kościoła rozumieją i chcą go wspierać także finansowo. Jako Kościół nie możemy przespać pewnych zmian. Te działania mają nam pomagać, a zwłaszcza w czasie pandemii. W Polsce znane są już tace z terminalami płatniczymi, ofiaromat wydaje się być lepszym rozwiązaniem. A waszym zdaniem? Może jednak wolicie tradycyjną formę tzw. tacę? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach którą formę wolicie.