31-latka została oskarżona o kradzież i udział w zorganizowanej grupie przestępczej działającej na terenie całego kraju. Grozi jej nawet 15 lat pozbawienia wolności.
Przed przestępcami działającymi za pośrednictwem Internetu wielokrotnie ostrzegaliśmy. Praktycznie nie wychodząc z domu potrafią oni wyrządzić szkody wielkich rozmiarów. Ofiary często tracą oszczędności życia i stają się dłużnikami, po tym jak oszuści biorą w ich imieniu pożyczki.
Wyłudziła dane „na policjanta”
Jedną z takich spraw zajmowała się Prokuratura Rejonowa w Goleniowie. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko podejrzanej, która w 2019 roku dokonała przestępstwa w ramach zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie całego kraju.
W toku postępowania ustalono, że 31-latka skontaktowała się z pokrzywdzoną, przedstawiając się jako funkcjonariuszka Policji. Udało jej się zdobyć informacje o danych osobowych, numerze i serii dokumentu tożsamości oraz dane o miejscu zatrudnienia. Dzięki temu uzyskano duplikat jej karty SIM w jednym z autoryzowanych sklepów telefonii komórkowej.
Następnie cyberprzestępcy zdobyli dostęp do systemu bankowości elektronicznej, skąd dokonali przelewu pieniędzy na inny rachunek bankowy. Pieniądze te zostały wypłacone w euro w jednym z kantorów na terenie województwa śląskiego.
Grozi jej nawet 15 lat pozbawienia wolności
Podejrzana została zatrzymana, a sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Okazało się, że kobieta była już wcześniej karana sądownie, a obecnie zarzucanego przestępstwa dopuściła się w warunkach recydywy.
Czyn 31-latki zakwalifikowano jako kradzież z włamaniem. Zgodnie z art. 279§ 1 kk grozi za to kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. Natomiast w przypadku powrotu do przestępstwa sąd wymierza karę powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć do górnej granicy zagrożenia zwiększonego o połowę. Oznacza to, że kobieta może spędzić w więzieniu nawet 15 lat. Jej sytuacji nie poprawia też udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
W stosunku do innych osób zamieszanych w proceder prowadzone jest odrębne postępowanie.
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.
Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Energetyków 10. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Polecamy także:
Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił projekt ustawy „Stop Aborcji”. Wnioskowało o to PiS
Szczecin: Zebrano pełną kwotę na rehabilitację Jakuba Znojka!