Goleniów: Oszustwo „na policjanta”. Wyłudziła dane osobowe i ukradła pieniądze

0
Wyłudziła dane osobowe i ukradła pieniądze

31-latka została oskarżona o kradzież i udział w zorganizowanej grupie przestępczej działającej na terenie całego kraju. Grozi jej nawet 15 lat pozbawienia wolności. 

Przed przestępcami działającymi za pośrednictwem Internetu wielokrotnie ostrzegaliśmy. Praktycznie nie wychodząc z domu potrafią oni wyrządzić szkody wielkich rozmiarów. Ofiary często tracą oszczędności życia i stają się dłużnikami, po tym jak oszuści biorą w ich imieniu pożyczki.

Wyłudziła dane „na policjanta”

Jedną z takich spraw zajmowała się Prokuratura Rejonowa w Goleniowie. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko podejrzanej, która w 2019 roku dokonała przestępstwa w ramach zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie całego kraju.

W toku postępowania ustalono, że 31-latka skontaktowała się z pokrzywdzoną, przedstawiając się jako funkcjonariuszka Policji. Udało jej się zdobyć informacje o danych osobowych, numerze i serii dokumentu tożsamości oraz dane o miejscu zatrudnienia. Dzięki temu uzyskano duplikat jej karty SIM w jednym z autoryzowanych sklepów telefonii komórkowej.

Następnie cyberprzestępcy zdobyli dostęp do systemu bankowości elektronicznej, skąd dokonali przelewu pieniędzy na inny rachunek bankowy. Pieniądze te zostały wypłacone  w euro w jednym z kantorów na terenie województwa śląskiego.

Grozi jej nawet 15 lat pozbawienia wolności

Podejrzana została zatrzymana, a sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Okazało się, że kobieta była już wcześniej karana sądownie, a obecnie zarzucanego przestępstwa dopuściła się w warunkach recydywy.

Czyn 31-latki zakwalifikowano jako kradzież z włamaniem. Zgodnie z art. 279§ 1 kk  grozi za to kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. Natomiast w przypadku powrotu do przestępstwa sąd wymierza karę powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia,  a może ją wymierzyć do górnej granicy zagrożenia zwiększonego o połowę. Oznacza to, że kobieta może spędzić w więzieniu nawet 15 lat. Jej sytuacji nie poprawia też udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

W stosunku do innych osób zamieszanych w proceder prowadzone jest odrębne postępowanie.


Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.

Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Energetyków 10. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Polecamy także:

Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił projekt ustawy „Stop Aborcji”. Wnioskowało o to PiS

Szczecin: Zebrano pełną kwotę na rehabilitację Jakuba Znojka!

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię