Goleniów pożegnał zmarłego burmistrza Henryka Zajko

0

Opuszczone flagi do połowy masztów, przepasane kirem, Urząd miasta czynny tylko do godziny 12, tłumnie zgromadzeni mieszkańcy i delegacje, wyjące syreny alarmowe w całym mieście, wozach bojowych Straży Pożarnej i Straży Miejskiej. 

Ostatnie pożegnanie

O godzinie 13, w kościele pw. Św. Jerzego rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zmarłego Henryka Zajko, wieloletniego samorządowca. Radnego gminy Goleniów, radnego wojewódzkiego 5. kadencji, a od 2010 roku zastępcy burmistrza Goleniowa.
We Mszy uczestniczyli, po za rodziną, Burmistrzowie przedstawiciele samorządów gminnego i powiatowego oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego.

Proboszcz parafii w homilii powiedział

Mówi się, że dom jest tam gdzie otwarte serce i otwarte dłonie. Zmarły Henryk miał takie właśnie otwarte serce dla rodziny, otwarte ręce dla domu, ale i otwarte dłonie dla kochanego miasta z którym był tak związany. Tam w niebie oczekuje go już jego ojciec Wasyl, umęczony obozami Syberii, oczami wyobraźni widzę jak go wita. Bo ten ziemski kres to przecież nie koniec życia.

Tłumy na cmentarzu

Na cmentarzu zgromadziło się wielu mieszkańców i wiele delegacji. Byli strażacy ze wszystkich gminnych jednostek, przedstawiciele Lotniska Goleniów i Służby Celnej, Harcerze, kombatanci, Żołnierze i marynarze, byli również przedstawicie Goleniowskie Grupy Motocyklowej.

Wszyscy odprowadzili prochy Henryka Zajko do miejsca pochówku. W trakcie grzebania w całym Goleniowie zawyły syreny alarmowe przez 3 minuty, zaraz po nich wszystkie wozy strażackie i radiowozy Straży Miejskiej.

Po tym pożegnaniu nad grobem głos zabrał burmistrz Krupowicz, który wspomniał, że na biurku Henryka Zajko zostały jego okulary, które dzisiaj mu przyniósł.

Pośmiertnie przez Zarząd Województwa Zachodniopmorskiego został odznaczony odznaką Gryfa Pomorskiego.

Polecamy także:

Brawurowe zatrzymanie w Chojnie
Wyniki plebiscytu na Zielone Przystanki w Gryficach
Działanie RPO po zakończeniu kadencji – niezgodny z konstytucją

- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię