ONZ opublikowało wstrząsający raport na temat najmłodszych ofiar konfliktów zbrojnych na świecie. Po raz pierwszy Izrael może znaleźć się na czarnej liście organizacji.
Izrael na czarnej liście ONZ?
Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała właśnie coroczny raport na temat dzieci i konfliktów zbrojnych. Okazuje się, że w 2021 roku Izrael przyczynił się do śmierci 78 dzieci, kalectwa u 982 oraz zatrzymania 637. Najmłodsi byli ofiarami nalotów na gęsto zaludnione obszary i odnosili poważne rany w wyniku użycia ostrej amunicji podczas operacji.
Sekretarz generalny António Guterres wyraził swoje głębokie zaniepokojenie sytuacją na Bliskim Wschodzie i dodał, że za zbrodnie przeciwko palestyńskim dzieciom Izrael może znaleźć się na czarnej liście ONZ.
– Jeżeli sytuacja powtórzy się w 2022 roku, bez znaczącej poprawy, Izrael powinien zostać dodany do listy – podkreślił.
Przemoc wobec dzieci w Izraelu
Czarna lista ONZ ma na celu wywarcie presji na państwa i grupy zbrojne. Wszystkie zgłoszenia przemocy wobec dzieci są dokładnie weryfikowane. W tegorocznym raporcie odnotowano aż 2934 naruszenia wobec 1208 palestyńskich dzieci. Znalazły się tam też przypadki przemocy sił zbrojnych Palestyny wobec najmłodszych obywateli Izraela, jednak jest to problem na dużo mniejszą skalę, bowiem dotyczy jedynie dziewięciorga dzieci.
Najwięcej nieletnich straciło życie w oblężonej Strefie Gazy podczas izraelskich bombardowań. Kilkanaście przypadków odnotowano również na okupowanym Zachodnim Brzegu. Dzieci te zginęły w wyniku użycia broni podczas demonstracji.
W 2021 roku Izrael zatrzymał też 637 młodych Palestyńczyków, z czego 75% zgłosiło, że doświadczyło przemocy fizycznej.
Organizacja Defence for Children International – Palestine z siedzibą w Genewie podaje, że w 2022 roku z rąk Izraelczyków zginęło już 15 dzieci.
Izrael nigdy wcześniej nie znajdował się na czarnej liście ONZ.
Sytuacja w innych krajach
Zgodnie z raportem, w wyniku globalnych konfliktów w 2021 roku śmierć poniosło 2515 dzieci, a 5555 zostało okaleczonych.
Najwięcej zginęło w Afganistanie (626), Syrii (424) i Jemenie (201). Dużo przypadków śmierci zgłoszono również w Demokratycznej Republice Konga i Somalii.
Polecamy także: