Ustawa przewiduje m.in. możliwość zawieszenia spłaty kredytu bez dodatkowych kosztów, a także przedłuża obowiązywanie tarcz antyinflacyjnych.
Już jutro (14 lipca) prezydent podpisze ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Wejdzie ona w życie (z małymi wyjątkami) po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Wakacje kredytowe
Ustawa przede wszystkim umożliwia osobom spłacającym kredyt hipoteczny skorzystanie z tzw. wakacji kredytowych. Oznacza to zawieszenie spłaty kredytu na cztery miesiące w obecnym roku i cztery miesiące w kolejnym. Kredytobiorca nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.
Po wejściu w życie ustawy banki będą musiały też przeznaczyć więcej środków na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Do końca roku mają wpłacić na ten cel dodatkowe 1,4 mld zł. Ponadto będą zmuszone do rezygnacji z WIBOR i zastąpienia go innym wskaźnikiem, który zostanie ustalony w rozporządzeniu.
Tarcze antyinflacyjne na dłużej
Przepisy ustawy przewidują również wydłużenie obowiązywania tarcz antyinflacyjnych do 31 października (pierwotnie miały obowiązywać do 31 lipca). Dzięki tym rozwiązaniom obniżona została stawka VAT na paliwa (z 23% do 8%), stawka VAT na prąd i ciepło (5%), stawka VAT na gaz (0%) i stawka VAT na podstawowe artykuły spożywcze, nawozy i niektóre środki używane w produkcji rolniczej (0%).
Dłużej możemy korzystać też z obniżki akcyzy m.in. na prąd, paliwa czy lekki olej opałowy.
Polecamy także:
Ministerstwo Sprawiedliwości wypowiada walkę pijanym kierowcom. Będą zabierać samochody
Dziś centrum miasta przejdzie procesja modlitewna