Kierowcy w stanie nietrzeźwości, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, zostanie zabrany samochód. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o nowym projekcie, mającym na celu m.in. zaostrzenie kar dla pijanych, którzy wsiadają za kółko. Sejm już przyjął nowelizację prawa karnego.
Projekt przedstawiony przez Zbigniewa Ziobro zakłada m.in. konfiskatę pojazdu prowadzonego przez nietrzeźwego kierowcę. Przepadek samochodu będzie stosowany bez względu na to, czy doszło do wypadku, jeżeli kierowca ma co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. Procedura będzie wyglądać następująco: policja tymczasowo zajmie pojazd sprawcy na okres tygodnia, w tym czasie prokurator wyda nakaz zabezpieczenia mienia, a następnie sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek.
Jeżeli nie będzie wypadku, lecz prowadzenie w stanie nietrzeźwości – sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku w szczególnych okolicznościach. „Recydywiście” przepadek będzie orzekany już od powyżej 0,5 promila alkoholu. 2/2
— Dariusz Matecki (@DariuszMatecki) July 7, 2022
Konfiskata będzie stosowana również wobec recydywistów, którzy zostaną złapani „na podwójnym gazie” po raz drugi przez funkcjonariuszy. Kierowcy, którzy spowodują wypadek, mając co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi również stracą swój pojazd. Jeśli sprawca prowadziłby pojazd niestanowiący jego własności, sąd orzekałby nawiązkę.
Ten kierowca 10 lat wcześniej spowodował śmiertelny wypadek. Był pijany (miał ok. 2,5 promila). Uciekł z miejsca wypadku. Trafił do więzienia na 7,5 roku oraz dożywotnio stracił prawo jazdy. Nie stracił samochodu. Każdy kolejny dzięki #ReformaZiobry straci pic.twitter.com/9V2gbS9gkL
— Mateusz Magdziarz (@matt_magdziarz) July 7, 2022
Wyższe będą również kary więzienia. Obecnie spowodowanie ciężkiego wypadku w stanie nietrzeźwości skutkuje karą od 2 do 12 lat więzienia. Po wejściu w życie nowych przepisów, będzie to minimum 3 lata pozbawienia wolności w przypadku ciężkiego uszczerbku na zdrowiu osoby poszkodowanej oraz co najmniej 5 lat więzienia w razie śmierci. Maksymalna kara za spowodowanie ciężkiego wypadku zostanie również podwyższona – pijanemu sprawcy będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności, a nie jak dotąd do 12 lat.
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.
Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Energetyków 10. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
POLECAMY TAKŻE:
„Funky” – nowy śmiertelnie niebezpieczny dopalacz
Szczecin: Przełomowy program leczenia pacjentów z mukowiscydozą w „Zdrojach”!