Jenikowo: Protest mieszkańców przeciw fermie drobiu

0
foto: mieszkańcy

Jenikowo – wieś niedaleko Maszewa w powiecie goleniowskim przy drodze na Nowogard. Mieszkańcy tej miejscowości protestują przeciwko budowie fermy drobiu, która ma być zlokalizowana 500m od wioski.

Mieszkańcy obawiają się smrodu, wzmożonego ruchu pojazdów ciężarowych Podkreślają, że obornik kurzy posiada nawet 70 substancji zapachowych i odór ich zdaniem będzie dokuczał nawet do 5 km od fermy. A my tu praktycznie na fermie mamy mieszkać? Kto ten smród wytrzyma piszą do nas mieszkańcy Jenikowa.

Wczoraj odbyło się u nas spotkanie w wiejskiej świetlicy. Było ostro i emocjonalnie. Pojawili się przedstawiciele inwestora i burmistrza Maszewa. Budowa tej  ogromnej fermy grozi zanieczyszczeniem terenu, powietrza, wód nawierzchniowych i gruntowych, nie wspominając o uciążliwościach zapachowych i wzmożonym ruchu TIR-ów (około 130 dziennie).

Żądamy by władze gminy sprawdziły przedstawioną dokumentację przez niezależnego biegłego i a najlepiej jakby na przykład Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny wykonał ekspertyzy dotyczącej potencjalnego oddziaływania planowanej fermy na tereny przyległe.

Mamy własne informacje i analizy naszych znajomych,  na podstawie których możemy przypuszczać iż raporty inwestora odnośnie oddziaływania na środowisko, które przedłożył celem uzyskania decyzji środowiskowej, są w wielu punktach bardzo zaniżone – piszą mieszkańcy

Burmistrz Maszewa na spotkaniu powiedział, że jeszcze nic w tej sprawie nie jest przesądzone. Ustalono, że w najbliższą środę w urzędzie gminy w Maszewie odbędzie się spotkanie z udziałem mieszkańców Jenikowa, burmistrza oraz „Drobimexu”

Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę niezbędne jest otrzymanie decyzji środowiskowej. Wcześniej jednak kilka instytucji ma wydać opinie Według mieszkańców jej powstanie może spowodować zanieczyszczenie wody, gleby, powietrza wpłynie na pogorszenie stanu środowiska, wystąpienie zagrożenia epidemiologiczne dla ludzi i zwierząt oraz wzrost odczuwalny hałasu i wibracji spowodowanych pracą wentylatorów i transportem drogowym.

Mieszkańcy obawiają się również, że dojdzie do zniszczenia dróg, które nie są przystosowane do ciężkiego transportu, nastąpi zanik możliwości rozwoju agroturystyki i innych form przedsiębiorczości w sąsiedztwie fermy . Nastąpi również spadek cen nieruchomości nawet do 50% oraz obniżenie atrakcyjności i wartości rynkowej gruntów. Kto nam to wyrówna?

Jesteśmy przeciwni wydaniu zgody na realizację tej inwestycji. Niech sobie znajdą inny teren oddalony od siedlisk ludzkich i zamieszkałych posesji. Warunki życia i zdrowia mieszkańców muszą być dla władz sprawą najważniejszą tak jak czyste środowisko, pozbawione zanieczyszczeń.

 

 

- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię