Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wraz ze Strażą Graniczną zawnioskowały o wydanie zakazu przebywania w pobliżu terminalu LNG w Świnoujściu, do czego przychylił się wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Od czwartku, 13 kwietnia ogłoszono czasowy zakaz zbliżania się do obiektu na odległość 200 metrów. Taka decyzja to skutek podjętych działań, mających na celu wzmocnienie ochrony infrastruktury krytycznej, wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.
O możliwości wydania zakazu przebywania w pobliżu terminalu LNG w Świnoujściu pisaliśmy już półtora tygodnia temu W TYM MIEJSCU. Podczas specjalnej konferencji prasowej zapowiadano wtedy możliwość wprowadzenia takiego przepisu, argumentując to koniecznością zapobieżenia, ograniczenia oraz usunięcia niebezpieczeństwa związanego z ryzykiem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Taka obawa ma związek z zagrożeniem ze strony Rosji.
Zapowiedzi okazały się rzeczywistością. O decyzji za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, który zamieścił specjalne oświadczenie.
– W następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w stanie podwyższonej gotowości. W oparciu o rekomendacje służb podejmowane są działania wzmacniające ochronę infrastruktury krytycznej, w której terminal LNG w Świnoujściu zajmuje miejsce strategiczne. W gazoporcie w Świnoujściu odbierany jest gaz ziemny, w ilości odpowiadającej ok. 30 proc. krajowego zużycia. Obiekt ma strategiczne znaczenie dla funkcjonowania polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego Polaków. – napisano w komunikacie.
Czasowy zakaz przebywania wokół terminalu LNG w Świnoujściu.
Pełna treść komunikatu ⤵️https://t.co/Otfs93XRz5
— Mariusz Kamiński (@Kaminski_M_) April 12, 2023
– Doświadczenia ostatnich miesięcy, m.in. uszkodzenie gazociągu Nord Stream, a także ujawnienie przez polskie służby osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi, które m.in. przygotowywały akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu, wymuszają podejmowanie ważnych decyzji zapewniających bezpieczeństwo państwu polskiemu i Polakom. Mając na uwadze powyższe, poleciłem Wojewodzie Zachodniopomorskiemu podjęcie pilnych działań, które zminimalizują powstałe niedogodności. – dodano w oświadczeniu.
Decyzja o czasowym zakazie przebywania w pobliżu terminalu ma związek z zatrzymaniem w połowie marca tego roku przez ABW dziewięciu osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Cudzoziemcom zza wschodniej granicy postawiono zarzut szpiegostwa na rzecz Rosji i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Podejrzani mieli m.in. przygotowywać się do akcji dywersyjnych, celem których miało być sparaliżowanie dostaw sprzętu, broni oraz pomocy dla Ukrainy.
POLECAMY TAKŻE:
Ukradł pieniądze dla chorego dziecka. Zatrzymał go policjant na urlopie
Wypłynęli łowić ryby. Doszło do tragedii