Znane są już wyniki wstępnego raportu w sprawie katastrofy na Odrze. Według ustaleń komisji przyczyną śnięcia ryb w rzece były złote algi, a konkretnie toksyna którą wytwarzają.
Ustalone przyczyny katastrofy
Dziś doszło do prezentacji wstępnego raportu w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze. Ustalono, że za śnięcie ryb nie były odpowiedzialne pestycydy, metale ciężkie ani substancje ropopochodne. Jako wielce prawdopodobną przyczynę katastrofy uznano szybko działającą toksynę, którą wytwarzają złote algi. Do masowego zakwitnięcia glonów doprowadził szereg zbieżnych okoliczności.
Zjawisku sprzyjały wysokie temperatury i bardzo wysokie nasłonecznienie, które w lipcu przekroczyło normę o 30 procent. Brak opadów i niski poziom wody wpłynął na zmianę zasolenia w akwenie. Według komisji do zakwitnięcia glonów nie doszło w głównym nurcie rzeki, ale w starorzeczach i zastoiskach.
Prezentacja wniosków ze wstępnego raportu Zespołu ds. sytuacji na rzece #Odra ⬇️ pic.twitter.com/OUGm4Vsu3m
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) September 29, 2022
Rekomendacje wydane przez zespół badawczy
Zespół badawczy wydał również rekomendacje odnośnie działań jakie należy wdrożyć, aby katastrofa się nie powtórzyła. Zwrócono uwagę, że należy ograniczyć ilość zanieczyszczeń jakie dostają się do rzeki. Sposobem na to ma być weryfikacja pozwoleń wodno-prawnych oraz systemowe zarządzanie legalnymi zrzutami. Należy zlikwidować również wszelkie niezarejestrowane wyloty.
– Będziemy proponować takie rozwiązania, by sytuacja na Odrze nie powtórzyła się. Przeciwnik, z którym się mierzymy, jest trudny, jest dla nas olbrzymim wyzwaniem, ale nasza determinacja jest równie mocna, równie duża – mówiła dziś wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska podczas prezentacji wniosków wstępnego raportu zespołu ds. sytuacji na Odrze.
Wprowadzony ma zostać między innymi zintegrowany system monitoringu jakości wody. Ma być on zsynchronizowany z centrum kontroli warunków hydrologicznych i meteorologicznych. Dla ryb mają być budowane specjalne refugia, czyli swego rodzaju rezerwaty. Gdzie będą mogły szukać schronienia w sytuacji zagrożenia. Wdrożone zostanie również zarybienie rzeki gatunkami właściwymi dla obecnego ekosystemu. Rządzący zapowiadają ścisłą współpracę ze stroną społeczną oraz instytutami badawczymi.
POLECAMY TAKŻE:
Pyrzyce: sowiecki pomnik zostanie usunięty?
Dębno: Kierował autem po narkotykach. Zginęła młoda pasażerka