Kajtek chory na SMA otrzymał najdroższy lek świata!

0
fot. facebook.com/Dzielny-Kajtus

Udało się! Kajtek spod Świdwina jest już po terapii genowej, która pomaga zatrzymać rdzeniowy zanik mięśni. Otrzymał najdroższy lek świata, który kosztował 9 mln zł. 

Historia Kajtusia

Kajtek urodził się jako zdrowe dziecko i początkowo rozwijał się prawidłowo. Rodzice zaniepokoili się dopiero, gdy chłopiec skończył 8 miesięcy i nadal nie potrafił usiąść. Badania neurologiczne nie przynosiły odpowiedzi. Dopiero w kwietniu 2020 roku, po przeprowadzeniu poszerzonej diagnostyki, padła przerażająca diagnoza – rdzeniowy zanik mięśni. Rodzice Kajtka musieli przygotować się na długą i trudną walkę z chorobą, która powoli wyniszczała organizm ich malutkiego synka.

Jedyną szansą na zatrzymanie SMA jest specjalna terapia genowa. Choremu podaje się lek, który wpływa na procesy tworzenia białek za pomocą fragmentów DNA dostarczanych do komórek przez specjalnie spreparowane wirusy. Lek ten uznawany za najdroższy na świecie.

Już po podaniu leku

Historia Kajusia poruszyła tysiące ludzi, którzy wpłacali pieniądze na leczenie, brali udział w licytacjach, udostępniali zbiórkę i organizowali różnego rodzaju eventy charytatywne. Rodzicom chłopca udało się zebrać 9 milionów złotych!

Kajtek jest już po terapii genowej, otrzymał lek 30 marca. Chłopiec czuje się dobrze, na razie nic nie wskazuje na możliwość wystąpienia działań niepożądanych. Jutro prawdopodobnie wyjdzie ze szpitala i będzie mógł spędzić święta w domu.

Chłopca czeka jeszcze rehabilitacja, która wzmocni jego mięśnie. Terapia zahamowuje rozwój SMA, ale nie usuwa dotychczas wyrządzonych szkód. Dlatego tak ważne jest, by lek został podany jak najszybciej, aby choroba całkowicie nie wyniszczyła organizmu.

Polecamy także:

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię