Kamień Pomorski: Pijany kierowca wypadł z drogi! Miał blisko 3,5 promila alkoholu

0
Pijany kierowca wypadł z drogi! Miał blisko 3,5 promila alkoholu
Obrazek ilustracyjny

Pijany kierowca skutera został zatrzymany przez przechodnia. Teraz grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności. 

Do zdarzenia doszło około godz. 13 na ulicy Gryfickiej w Kamieniu Pomorskim. Kierowca poruszający się skuterem uderzył w krawężnik i wypadł z drogi. Jego podejrzane zachowanie zwróciło uwagę przypadkowego przechodnia. Szybko okazało się, że mężczyzna jest pod wyraźnym wpływem alkoholu i nie może utrzymać się na nogach. Został zatrzymany w wyniku obywatelskiego ujęcia, a na miejsce wezwano Policję.

Po przybyciu patrolu kierowcę poddano badaniu alkomatem, które wykazało, że miał w organizmie prawie 3,5 promila alkoholu.

Jaka kara grozi za jazdę po alkoholu?

Istotne jest rozróżnienie stanu po spożyciu alkoholu i stanu nietrzeźwości. Z pierwszym z nich mamy do czynienia w sytuacji, gdy stężenie alkoholu we krwi mieści się w przedziale 0,2 – 0,5 promila (lub 0,1 – 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza), z drugim zaś – jeżeli stężenie alkoholu przekroczy 0,5 promila (0,25 mg na 1 dm3 lub więcej).

Stan po spożyciu alkoholu

Kierowanie pojazdem w stanie po spożyciu alkoholu jest wykroczeniem. Grozi za to kara aresztu lub grzywny nie niższej niż 50 zł. Orzeka się również zakaz prowadzenia pojazdów, a osoba kierująca może zostać dodatkowo ukarana punktami karnymi.

Stan nietrzeźwości 

Z kolei jazda w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem określonym w Kodeksie karnym i rodzi poważniejsze konsekwencje. Kierowcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Sąd orzeka też zakaz prowadzenia pojazdów, a sprawca może zostać zobowiązany do zapłaty świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (do 60 tys. zł).

Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za jazdę w stanie nietrzeźwości podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Musi zapłacić też co najmniej 10 tys. na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Polecamy także:

Kiełbaski z trutką lub gwoździami, kolejna miejska legenda? 

Wręczenie gratulacji dla paraolimpijczyka z Tokio od Rady Osiedla Żelechowa

 

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię