Kamień Pomorski: Podczas remontu ulicy natrafiono na konstrukcje z XVII wieku!

0
fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

W trakcie prac dokopano się do drewnianych zabudowań, spalonych prawdopodobnie w czasie wojny trzydziestoletniej. Na miejscu wciąż odkrywane są nowe pamiątki przeszłości.

Prace modernizacyjne na ulicy Basztowej, Strzeleckiej, Placu Katedralnym i części ulicy Żeromskiego rozpoczęły się w połowie września. Już na początku zmiany nawierzchni okazało się, że pod warstwą asfaltu znajduje się piękna przedwojenna kostka brukowa. To jednak nie wszystko, co udało się odkryć.

W trakcie prac ziemnych na ulicy Basztowej dokopano się do zwęglonych drewnianych konstrukcji. Znajdowały się mniej więcej ok. 60 cm poniżej obecnego poziomu ulicy.

Prawdopodobnie były to miejskie zabudowania, które zostały spalone przez wojska szwedzkie w trakcie wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Ich wnętrza są wypełnione gruzem ceglanym i pokryte warstwą spalenizny.

Na miejscu pracuje zespół archeologów, który wciąż odkrywa nowe pamiątki z dalekiej przeszłości. Znaleziono m.in. fragment ceramiki kamionkowej, pochodzącej najprawdopodobniej  z Trzebiela i szkliwiony ornamentowy talerz z napisami z okresu wojny trzydziestoletniej.

źródło: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Polecamy także:

Łobez: 20-latek włamał się do mieszkania. Może spędzić do 10 lat za kratkami

Barwice: Zlikwidowano gigantyczną plantację konopi indyjskich!

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię