Archeolodzy, którzy prowadzą badania na Rynku Nowym w Szczecinie przekazali, że wyniki ich pracy są sensacyjne. Dotychczas naukowcy byli przekonani, iż znajdujące się pod brukiem na Podzamczu relikty pochodzą z kościoła wybudowanego w XIV wieku. Okazuje się jednak, że budowla powstała o ok. 100 lat wcześniej.
Fragment ściany kościoła św. Mikołaja, który został odkryty podczas prac archeologicznych jasno wskazuje, iż musiał on zostać wybudowany najpóźniej pod koniec XIII wieku. Oznacza to, że budowla powstała niedługo po nadaniu Szczecinowi praw miejskich.
Michał Dębowski, pełniący funkcję Miejskiego Konserwatora Zabytków przypomniał, iż w 1243 roku książę Barnim I nadał patronat nad kościołem i parafią św. Mikołaja cysterkom z pobliskiego klasztoru pw. Najświętszej Maryi Panny. Okazuje się, że niedługo po tym wydarzeniu rozpoczęto budowę kościoła, którego fundamenty przetrwały do dziś. Dębowski uważa, że fragment ściany z cienkimi kolumienkami zwanymi służkami, na których znajdują się zdobienia w kształcie liści, tzw. „żabkami” świadczy niezbicie o tym, że kościół został wybudowany około połowy XIII wieku. Dotąd twierdzono, że budynek powstał 100 lat później.
Prowadzone badania pozwolą dostarczyć materiały, dzięki którym historycy będą mogli uzupełnić wiedzę nt. Szczecina oraz architektury w tym mieście. Relikty na Rynku Nowym są bardzo wartościowe, w związku z czym zostaną zinwentaryzowane oraz odpowiednio zabezpieczone. W przyszłości mają one zostać wyeksponowane, aby zobaczyć je mogli również mieszkańcy i turyści.
Działania archeologów na Podzamczu mają potrwać do połowy października. Dokładne rezultaty prac poznamy do końca 2022 roku.
POLECAMY TAKŻE:
Szczecin: Kot uwięziony pod maską auta. Został uratowany dzięki ludzkiej czujności
Marcel Kowalski mieszkaniec Pyrzyc wywalczył w Brnie złoty medal w biegu na 1500 metrów