Dyskusje w sprawie sprzedaży działki przy ulicy Starzyńskiego w Szczecinie niespodziewanie zdjęto z porządku obrad. Jest to teren za Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza, w podziemiach znajduje się w pełni wyposażony bunkier przeciwatomowy z czasów zimnej wojny.
Schron przeciwatomowy przez długi czas był utajniony i pełnił funkcję schronienia dla wojewody zachodniopomorskiego, w wypadku wojny lub kataklizmu. Posiada 90 pomieszczeń różnej wielkości o łącznej powierzchni 1600 m2. Schron posiada oryginalne, pełne wyposażenie, a także sprawną instalację i urządzenia. W ramach ostatniego spotkania wyjazdowego połączonych komisji Kultury oraz Inicjatyw Społecznych radni doszli do wstępnego porozumienia. Teren miał pozostać w rękach miasta, bunkier miał stać się atrakcją turystyczną, natomiast w ogrodach powstać miała scena letnia szczecińskiej Filharmonii.
Poniżej fotorelacja ze spotkania wyjazdowego połączonych komisji.
Jednak podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Szczecin na wniosek Mirosława Żylika, szefa klubu radnych Koalicji Samorządowej zdjęto projekt z porządku obrad. 16 radnych głosowało za, 13 było przeciw. Zgodę na sprzedaż radni wyrazili we wrześniu 2021 roku. Jednak wobec niepokojów za wschodnią granicą i potencjalnie rosnących zagrożeń, pojawił się pomysł rezygnacji ze sprzedaży.
Jak widać w Szczecinie można sprzedać schron przeciwatomowy nawet podczas wojny toczonej tuż za naszą wschodnią granicą. Oby sytuacja nigdy nie zmusiła nas do konieczności korzystania z tego typu obiektów, jednak biorąc pod uwagę bliskie sąsiedztwo Rosji, nie należy takiej konieczności wykluczać. Czy sprzedaż starego lecz strategicznego obiektu, w dość dobrej kondycji nie jest zwykłym marnotrawstwem?
POLECAMY TAKŻE
Sensacja na dnie Zalewu Szczecińskiego. Podczas prac znaleziono wrak samolotu
Na Rynku Nowym w Szczecinie odkryto pozostałości kościoła z XIII wieku
249 lat temu utworzono Komisję Edukacji Narodowej. W jakich okolicznościach powstała?