Nie przegrzewaj dziecka! Lekarz ostrzega!

0

W najbliższym czasie nawiedzi nasz region fala upałów. W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu oraz odpowiednią odzież. O ile dorośli i młodzież potrafią o siebie zadbać, o tyle malutkie dzieci są zależne od swoich opiekunów. Czego unikać i jakich błędów nie popełniać?

Udało nam się porozmawiać z kierownikiem medycznym lek. spec. medycyny rodzinnej panią Marzeną Mielcarzewicz z przychodni MELCORMED w Szczecinie.

Pani doktor szczególną uwagę zwraca na kilka rzeczy. Po pierwsze przykrywanie wózków kocykami, pieluszkami jest niebezpieczne dla naszych pociech. Nawet w sytuacji, kiedy wydaje nam się, że materiał jest przewiewny. Samo postawienie gondoli już ogranicza przepływ świeżego powietrza. A przecież wychodzimy na spacer, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Poza tym, nie jesteśmy w stanie kontrolować własnego dziecka chociażby przez to, że go nie widzimy. Pamiętajmy, że jeśli nam jest gorąco, to naszemu dziecku również. Skoro wybieramy się na spacer warto wybierać parki i miejsca, które są przynajmniej częściowo zacienione.

Red.: Jakie objawy mogą wystąpić u przegrzanego dziecka?

Lek. spec. medycyny rodzinnej Marzena Mielcarzewicz: U dzieci miejscem, które powinniśmy sprawdzać jest przede wszystkim kark i główka. Jeśli kark jest rozgrzany, wilgotny tak samo jak główka, to powinien być to sygnał mocno alarmujący dla rodziców. Rączki i stópki u małych dzieci pozostaną zimne, mimo przegrzania. To częsty błąd u rodziców, którzy stan swoich dzieci sprawdzają poprzez dotknięcie właśnie tych części ciała. Przegrzanie dziecka może skutkować jego częstym chorowaniem, a tego każdy rodzic chciałby uniknąć. W dzisiejszych czasach mamy szeroką paletę dostępnych kremów z filtrem dla dzieci. Warto z tego korzystać i pamiętać, aby posmarować dziecko najlepiej godzinę lub co najmniej 30 minut przed wyjściem. I pamiętajmy o powtórzeniu tego procederu, jeśli mamy zamiar spędzać czas na zewnątrz przez kilka godzin. Korzystajmy z pięknej pogody, ale nie zapominajmy o rozsądku i bezpieczeństwie.

My, pokolenie wychowywane przez ludzi, którzy ubierali nas cebulkę posłuchajmy specjalistów i fachowców. Warto uczyć się na błędach i pytać, jeśli cokolwiek budzi naszą wątpliwość.

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię