Niebawem szczepienia przeciwko COVID 19 wśród 5-12 latków?

0
szczepienia
fot. pixabay.com

Czy już niebawem szczepienia przeciw COVID 19 będą realizowane w grupie dzieci 5 – 12 lat? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz nie wyklucza tej możliwości. Wszystko zależy od wyników badań, które powinny zakończyć się pod koniec września.

„Rekomendacja szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5-12 lat jest ściśle związana z wynikami badań. Powinny się one zakończyć do końca września, potem rekomendacje wyda Europejska Agencja Leków”– powiedział w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia w trakcie briefingu był pytany m.in. o to, kiedy można się spodziewać rekomendacji w sprawie szczepień przeciw COVID-19 dzieci młodszych.

„Z pierwszych sygnalnych informacji, które otrzymujemy chociażby od prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, wynika, że szczepionka dla tej grupy wiekowej jest równie skuteczna, jak szczepionka dla grupy 12-17 lat, tzn. skuteczność jest w granicach 100 proc., tzn. że jest ona wyższa przynajmniej o 10 proc niż dla osób dorosłych” – poinformował.

We wrześniu powinny być znane wyniki owych badań. Wówczas zostaną one przekazane do Europejskiej Agencji Leków:

„Do końca września powinny zakończyć się badania. Wówczas ich wyniki zostaną przedłożone Europejskiej Agencji Leków (EMA). Wówczas EMA wydaje rekomendacje, na bazie tej rekomendacji i rekomendacji Rady Medycznej my wprowadzamy tę szczepionkę do obrotu i do szczepienia wśród dzieci 5-12 lat” – podał Andrusiewicz.

Pytany o to czy da się ten proces przyspieszyć, powiedział:

„Muszą być najpierw wyniki badań klinicznych. Każda szczepionka jest dopuszczana po zakończeniu badań klinicznych” – wyjaśnił.

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Preparatami AstryZeneki i Jannsena (Johnson & Johnson) szczepione są wyłącznie osoby dorosłe.

Natomiast szczepienia małoletnich w wieku 12-18 lat są wykonywane przy użyciu szczepionek w schemacie dwudawkowym: Comirnaty (Pfizer-BioN-Tech) przy zachowaniu rekomendowanego odstępu 21 dni między dawkami. Ponadto stosuje się preparat Spikevax (Moderna) przy zachowaniu rekomendowanego odstępu 28 dni między dawkami.

POLECAMY TAKŻE

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię