Niemcy opuszczają flagi w rocznicę wybuchu Powstania. „Nie symboli oczekujemy”

0
Niemcy opuszczają flagi w rocznicę wybuchu Powstania
Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie. Źródło: facebook.com/ambasadaniemiec

Flagi niemieckich przedstawicielstw opuszczone do połowy masztów na znak „głębokiego bólu i wstydu”. Polacy nie oczekują jednak pięknych gestów i słów. 

Opuszczone flagi

Wczoraj obchodziliśmy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W smutne obchody postanowiła się włączyć także Ambasada Niemiec, która opuściła do połowy masztu flagi na swoich przedstawicielstwach w Polsce.

Dziś flagi niemieckich przedstawicielstw w Polsce opuszczone są do połowy masztów na znak głębokiego bólu i wstydu z powodu okrutnych zbrodni niemieckiego okupanta w walce z ludnością Warszawy podczas Powstania Warszawskiego” – napisał na Twitterze ambasador Niemiec Arndt Freytag von Loringhoven.

Ambasador wraz z premierem Nadrenii Północnej – Westfalii Arminem Laschetem złożyli wieńce pod pomnikiem Powstania Warszawskiego w Warszawie.

Jeszcze wcześniej Arndt Freytag von Loringhoven uczestniczył w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Izby Pamięci przy cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. „Spoczywa tu ponad 104 tys. warszawiaków, którzy zginęli w sierpniu i wrześniu 1944 r. W zdecydowanej większości są to cywile, m.in. ofiary dokonanej przez Niemców rzezi Woli, ale też żołnierze powstania” – napisano na stronie Ambasady Niemiec.

Reparacje, nie wieńce

Polacy jednak nie czują się usatysfakcjonowani tymi pięknymi słowami i gestami. Wyraźnie dali temu wyraz w mediach społecznościowych. Większość internautów uważa, że należą nam się reparacje wojenne, a same przeprosiny i ukłony w stronę powstańców nie wystarczą.

Wieńce będą miłym dodatkiem do reparacji i odszkodowań, które jako Niemcy powinniście jak najszybciej wypłacić Polsce za wszystkie wasze zbrodnie popełnione na Polakach”, „Żadne pieniądze czy kwiaty nie zrekompensują nam poniesionych krzywd”, „Łatwiej opuścić flagę i powiedzieć parę słów żalu za to co zrobili jak oddać zrabowane dobra i wypłacić odszkodowanie za zniszczenie Polski i wymordowanie sześciu mln naszych Obywateli” – to tylko niektóre z komentarzy.

Głos zabrał także szczeciński radny Dariusz Matecki. „Nie symboli oczekujemy. Żądamy reparacji za rozpętanie piekła milionom Polaków, za najbardziej bestialskie mordy na ludności cywilnej, za celowe i systemowe wymordowanie polskiej inteligencji, za zupełną dewastację gospodarki, za zrujnowanie polskich miast, za niewolniczą pracę milionów Polaków na rzecz niemieckiej gospodarki, za dziesiątki tysięcy dzieł kultury i sztuki skradzionych w czasie wojny i do dziś niezwróconych” – skomentował polityk Solidarnej Polski.

Polecamy także:

 

 

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię