Zmiany mają zmniejszyć kolejki i pomóc w ratowaniu życia pacjentów. – SOR nie jest od tego, by zajmować się każdą bolączką – mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Zmiany mają zostać wprowadzone do czerwca 2023 roku. Przy każdym Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w kraju ma powstać nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Do tej pory takie rozwiązanie zastosowano już w ponad 200 na 243 oddziałów.
Celem jest zmniejszenie kolejek, a co za tym idzie – ratowanie osób w stanie zagrażającym życiu. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że na SOR bardzo często trafiają osoby, które nie wymagają natychmiastowej pomocy.
– Nawet do 80 % pacjentów nie kwalifikuje się na wizytę na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym – wskazywał Andrusiewicz.
– Pamiętajmy, że w tej chwili w Polsce wprowadzony jest tzw. tryb obsługi pacjenta SOR, czyli pewna selekcja pacjentów (…) na SOR-ze. Mamy cztery różnego rodzaju kody czy też kolory, które sugerują, jak szybko powinno się zająć pacjentem na SOR-ze. Od czerwonego, najpilniejszego, który oznacza, że pacjent wymaga opieki tu i teraz, przez żółty, zielony i niebieski – mówił.
Pacjenci „zieloni” i „niebiescy” są kwalifikowani jako osoby, które nie potrzebują pilnej pomocy, a czas oczekiwania na przyjęcie może wynieść do 240 (w przypadku pacjentów „zielonych”) lub 360 minut (w przypadku pacjentów „niebieskich”). To głównie dla nich przeznaczona będzie nocna i świąteczna opieka zdrowotna.
– SOR nie jest od tego, by zajmować się każdą bolączką, SOR jest od ratowania życia – dodał rzecznik MZ.
Polecamy także:
Wczoraj w Stargardzie wyłudzono metodą „na policjanta” 14 tysięcy złotych
Mniej połączeń na trasie Szczecin-Gryfino. Zmiany od 6 listopada